Ege Haberleri

EGE

  MHP'nin hedefi SİT

  Hürriyet Haber
  09 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 09 Şubat 2000 - 00:01

  Başta Kordon olmak üzere İzmir'in birçok projesinin SİT kararlarına takılmasına isyan eden MHP milletvekilleri, TBMM'ye araştırma önergesi veriyor.

  MHP'li milletvekilleri İzmir'deki SİT kararları için TBMM'ne araştırma önergesi verecek. İzmir Milletvekili Yusuf Kırkpınar, Koruma Kurulu'nun Birinci Kordon'la ilgili SİT kararına, ‘‘Herhalde Yunanlıların kemikleri de sızlıyor'' diye tepki gösterdi.

  İTO'de gündeme geldi

  DEVLET Bakanı Ramazan Mirzaoğlu'nun İzmir gezisinde İTO Başkanı Ekrem Demirtaş'ın liman yapılması planlanan Alaçatı, Tuzla gibi alanların SİT ilan edilmesini gündeme getirmesi, MHP'lileri harekete geçirdi. Kırkpınar, ‘‘İzmir'in her yeri SİT. Bu yüzden mezbeleliklere dokunulamıyor'' dedi.

  SİT'le ilgili bazı yolsuzluk iddialarının da kendilerine iletildiğini, bir il genel meclisi üyesinin para karşılığı kararı kaldırabileceğini söylediğinin öne sürüldüğünü kaydeden Kırkpınar bunu da araştıracaklarını belirtti.

  Amaç yeni düzenleme

  İZMİR Milletvekili Oktay Vural ise, TBMM'ye verecekleri araştırma önergesi ile tarihi ve doğal alanların korunmasına yönelik yeni bir düzenleme getireceklerini söyledi. Oktay Vural, böylece yeni limanın yeri konusunda da en kısa sürede aşama kaydedileceğini bildirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı