Gündem Haberleri

  MHP'li Vural'dan 'Balyoz' açıklaması

  Burcu TANER/İZMİR, (DHA)
  12.02.2011 - 13:07 | Son Güncelleme:

  MHP Grup Başkan Vekili ve İzmir Milletvekili Oktay Vural, Balyoz Davası kapsamındaki tutuklamalarla ilgili, "Biz davaların ne avukatıyız, ne savcısıyız. Süreci takip ediyoruz. Hiç kimsenin bir haksızlık ve zulümle karşılaşmasını istemeyiz" dedi. Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır’daki gelişmelerle ilgili görüş belirtmek için Obama’dan telefon beklediğini de öne sürerek, "Mısır’da Mübarek gidiyor, Türkiye Mübarekleşiyor" dedi.

  İzmir Karabağlar’da muhtarlarla biraraya gelen MHP Grup Başkan Vekili ve İzmir Milletvekili Oktay Vural, aralarında üst düzey ve muvazzaf askerlerin de yer aldığı 163 kişinin Balyoz Davası kapsamında tutuklanması konusundaki soruları da yanıtladı. Vural, "Biz davaların ne avukatıyız, ne savcısıyız. Aradığımız tek şey vardır; hak, hakikat ve adalet. Artık bu tutuklamalar borsa gibi oldu. Ne zaman nerede ne olacağı bilinmiyor ama vatandaşlarımızın aklı karışık. Bizim aradığımız bir an önce gerçeklerin ortaya çıkmasıdır. Adaletin tecelli etmesidir. Adalet mülkün temelidir. Adaletin bir an önce tecelli etmesi ve yarının siyasal bir araç olarak kullanılmaması ve siyasileştirilmemesi gerekmektedir. Süreç devam ediyor. Süreci takip ediyoruz. Hiçkimsenin bir haksızlık ve zulümle karşılaşmasını istemeyiz. Biz zalimleri sevmeyiz, zulmü de alkışlayamayız. Hak namına haksızlığa tapanlardan da değiliz. Onun için daima hakkın, hakikatin ve adaletin peşindeyiz. Hepimiz bunu aramalıyız. Davaları siyasileştirme, siyasi taraflar haline dönüştürmek doğru bir şey değildir" diye konuştu.

  BAŞBAKAN, OBAMA’NIN TELEFONUNU BEKLİYOR

  Mısır’da Hüsnü Mübarek’in istifasıyla sonuçlanan süreçte Türkiye’nin tavrına yönelik soruya da yanıt veren Oktay Vural, "Hükümetin tavrını öğrenebilmek için Obama’nın Sayın Başbakan’a telefon açması gerekiyor. O telefondan sonra tavır belli olur. Çünkü Büyük Ortadoğu Projesi Eşbaşkanı olduğu için asıl başkanlar bu konuda nasıl değerlendirmem gerekir diye bir telefon bekliyordur herhalde. Çünkü BOP görevini milletimiz vermedi. Proje ABD’nin olduğuna göre hükümet bu istikamette görüş beyan edecektir" değerlendirmesini yaptı.

  MISIR’DA MÜBAREK GİDİYOR, TÜRKİYE MÜBAREKLEŞİYOR

  Başbakan Erdoğan’ın Mısır’daki gelişmeler sırasında 9 gün susup, Obama’nın telefonundan sonra konuştuğunu söyleyen Vural, "Mısır’da Mübarek’in egemenliği 30 yıl oldu. Orada Mübarek gidiyor bizim ülkemiz de Mübarekleşiyor. Herkes gidiyor Mersin’e, biz gidiyoruz tersine. Orada başkanlardan kurtuluyor, bizimki başkan arıyor. Biz demokrasimizin, cumhuriyetimizin kıymetini bilelim. Bu ülkenin insanlarının kıymetini bilelim ve bugün geldiğimiz noktada hepimiz hep beraber demokrasimize sahip çıkalım. Gücün tekelleşmesine, yürütmenin yasamayı ve yargıyı kuşatmasına izin vermeyelim" dedi.

  Türkiye’nin giderek parlamenter demokrasiden uzaklaştığını iddia eden Oktay Vural, Başbakan Erdoğan’ın isteğine göre iki meclisli bir başkanlık sistemine yönlendirmesinin otoriter bir yönetim anlayışının yansıması olduğunu ifade etti.

  ABBAS YOLCU

  Seçim yaklaşırken hükümetin telaşa kapıldığını ifade eden Vural, "Bunlar gidici, Abbas yolcu. O bakımdan tek başına iktidar yok artık. Biz buna inanıyoruz. Gerçekten hürriyetimize, kimliğimize, malımıza, hakkımıza uzanan bu iradeye haddini bildirmenin yolu da yine demokrasiden geçiyor" diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı