Gündem Haberleri

GÜNDEM

  MHP'li Vural: AKP, DTP ile ittifak peşinde

  ANKA
  20 Ekim 2008 - 14:46Son Güncelleme : 20 Ekim 2008 - 14:46

  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat’ın DTP’lilerle yemekte buluşmasına sert tepki gösterdi.

  Vural, AKP’yi DTP ile yerel seçimler öncesinde ittifak arayışında olmakla suçlarken, “bu yemek, AKP ve Başbakan’ın ikiyüzlü siyasetinin örneğidir. Ancak dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olacaklar” dedi. Vural, yemekte ‘Öcalan ve PKK’ya af’ gibi konuların konuşulmasının ‘düşündürücü ve esef verici’ olduğunu söyledi.

  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat’ın DTP’lilerle yemekte bir araya gelmesini ANKA’ya değerlendirdi. Başbakan Erdoğan’ın daha önce ‘PKK’ya terör örgütü demeyen DTP ile ne görüşeceğim” dediğini; ancak Fırat’ı “DTP’lilerle rakı sofrası”nda buluşturabildiğini kaydeden Vural, şöyle konuştu: “Böyle bir sofranın konusunun İmralı, PKK olması da çok düşündürücü, esef verici. Türkiye bir taraftan terörle mücadele ediyor, bir taraftan İmralı, PKK bir siyasi görüşmenin malzemesi olabiliyor. Aslında bu yemek, Başbakanın ve AKP’nin ikiyüzlü siyasetinin bir örneği. Bu tür ikiyüzlü siyaset örneklerini daha önce Cemil Çiçek ve Nihat Ergün’ün DTP ile yaptığı görüşmelerde de gördük.”

  “KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK”

  AKP’nin “ikiyüzlü” siyaset anlayışının yerel seçimler öncesinde hızlandığını savunan Oktay Vural, Başbakan Erdoğan’ın PKK için “düşman değil suçlu” diyerek bölücü terör örgütüne gülücükler dağıttığını öne sürdü. Erdoğan’ın 22 Temmuz seçimleri öncesinde olduğu gibi yerel seçimler öncesinde de siyasi rant peşinde olduğunu savunan Vural şunları söyledi:

  “Parti menfaati için ‘papaz elbisesi giyerim’ diyen Başbakan ve AKP’nin bugün yine yerel seçimler öncesinde parti menfaati için bir takım taktik adımlar peşinde dolaştığı açıktır. Ama Başbakan’a AKP’ye hatırlatıyoruz; Türkiye’nin birlik ve bütünlüğüne, terörle mücadelesine zarar verecek bu oyunlardan vazgeçin. Türkiye, sizden daha önemlidir. Bu milletin birliği ve bütünlüğü, AKP’den de Başbakandan da çok daha önemlidir. Kendi siyasi gelecekleri için herkesle masaya oturan bu siyasal zihniyetin bu tür girişimlerle maskeleri düşmektedir.

  AKP, Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetime rica ve müzakere ekipleri göndermiştir. Ve şimdi de sofralarda PKK’ya af konusunu konuşmaktadır. Bu tür görüşmeler oy hesabı için Başbakan ve AKP Türkiye’nin birlik ve bütünlüğünü tehlikeye atacak bir takım girişimlerde bulunmaktan çekinmediğini ortaya koymaktadır. Ancak korkunun ecele faydası yoktur.”

  “AKP İTTİFAK PEŞİNDE”

  AKP’yi bölücülüğe prim vermekle suçlayan Vural, yerel seçimlerde halkın bu konuda gerekli cevabı vereceğini söyledi. Vural, “Gözüken o ki; AKP ittifak arayışında. İttifakın bir kısmı Barzani endeksli, bir tarafı da bölücü harekete endeksli. Ancak milletin buna bir cevabı mutlaka olacaktır. Doğu ve Güneydoğu PKK’nın siyasal uzantılarının kurtarılmış bölgesi değildir. Oradaki vatandaşlarımızın üzerindeki bu baskılar kırılacaktır ve milletimiz de buna cevap verecektir. AKP Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olacaktır” diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı