Gündem Haberleri

GÜNDEM

  MHP'li Güngör'e Türkeş sahip çıktı

  Hürriyet Haber
  14 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 14 Aralık 2000 - 00:01

  Aydınlık Türkiye Partisi (ATP) Genel Başkanı Tuğrul Türkeş, MHP İçel Milletvekili Ali Güngör'ün disipline sevkedilmesini keyfi davranış olarak niteledi ve ihraç edilirse bunun "MHP'de hukukun işlemediğini göstereceğini" söyledi.

  Türkeş, Güngör'ün, TBMM Genel Kurulu'nda affın aleyhinde konuşacağını söylediğini anımsatarak, ''Lehinde konuşacağım deyip, aleyhinde konuşsaydı, o zaman sorun olabilirdi'' dedi.

  Milletvekili dokunulmazlığının, milletvekiline kürsüde konuşma hakkı verdiğini ifade eden Türkeş, ''Niye dokunulmazlık veriliyor? Kürsüde özgürce konuşsun, yasal tatbikata uğramasın diye. Güngör, yasama dokunulmazlığı hakkını kullanmıştır. MHP, bu konuyla ilgili grup kararı almamıştır. Neye dayalı olarak disipline sevk etti anlayamadım'' diye konuştu.

  Güngör'ün, disipline sevk edilmesinin, hukuk dışı bir davranış olduğunu savunan Türkeş, Güngör'ün partiden ihraç edilmesi halinde, bunun, ''MHP'de hukukun işlemediğini göstereceğini'' söyledi. Türkeş, ihracın, MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ve arkadaşlarının, ''keyfi davranışı'' olarak değerlendirilebileceğini belirtti.

  MHP'nin politikalarını eleştiren Türkeş, parti kadrolarının Türkiye'nin meselelerini bilmediğini, MHP'nin, ''tek adamın partisi veiktidarın üçüncü ortağı'' konumunda bulunduğunu öne sürdü. Türkeş, MHP'de fikri bir yapı ve faaliyetten bahsetmenin mümkün olmadığını da iddia ederek, MHP'nin, kendilerinin tanıdıkları ve bildikleri MHP'den çok uzak olduğunu söyledi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı