Gündem Haberleri

  MHP'li Güngör'e ihraç yolu

  Hürriyet Haber
  12.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Af görüşmeleri sırasında başbakan Ecevit'e yönelik çıkışları ve Sabah Yayın Grubu Başkanı Zafer Mutlu'ya yönelik sözleri, MHP İçel milletvekili Ali Güngör'ün partisinden ihracını gündeme getirdi. MHP Grup Yönetim Kurulu olağanüstü toplanarak, İçel Milletvekili Ali Güngör'ü Disiplin Kuruluna sevk etti.

  MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin isteğiyle bu süreci başlattıklarını anlatan şunları söyledi:

  ''Biz bu sonucun partimiz açısından ne götürüp, ne getireceğini tartıştık. Değerlendirilmesi açısından, partimizin bir kurulu olan Grup Disiplin Kurulu'na sevkine oybirliğiyle karar verdik. Herhangi bir ceza isteminde bulunmadık. Kararı Grup Disiplin Kurulu verecek.''

  MHP Grup Başkanvekili Şandır, Güngör'ün CNN Türk'teki sözlerini de ''çok nezaketsiz bir çıkış'' olarak nitelendirerek, ''Ali Güngür'ün tavrıdır o, MHP'yi bağlamaz. Bir basın mensubuna kim tarafından yapılırsa yapılsın; böyle bir davranış kişisel olarak beni üzmüştür'' dedi. Şandır, Gazeteci Zafer Mutlu'yu arayarak, üzüntülerini aktaracağını da belirtti.

  10 gün içinde savunması alınacak

  MHP Grup İçyönetmeliği'ne göre, Grup Disiplin Kurulu kendisine havale edilen işi görüşmek üzere, başkanın çağrısı üzerine 5 gün içinde toplanacak. Havale tarihinden itibaren 10 gün içinde Güngör'ün savunması alınacak ve 30 gün içinde karara varılacak.

  Grup Disiplin Kurulu doğrudan ''uyarma'' ve ''kınama'' cezası verebiliyor. Grup İçyönetmeliği'nde öngörülen ''Gruptan üç birleşime kadar geçici olarak çıkarma'', ''gruptan 2 aya kadar çıkarma'' ve ''gruptan geçici olarak çıkarma'' cezaları ise Müşterek Disiplin Kurulu tarafından verilebiliyor.

  Müşterek Disiplin Kurulu, merkez ve grup disiplin kurullarının biraraya gelmesiyle oluşuyor. Partiden ihracı öngören disiplin cezaları ise Merkez Disiplin Kurulu tarafından ve parti tüzüğüne göre verilebiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı