Gündem Haberleri

GÜNDEM

  MHP'li Bulut: Bakana 'dilini koparırım' demedim

  ANKA
  24 Şubat 2011 - 14:48Son Güncelleme : 24 Şubat 2011 - 18:19

  MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut, 22 Şubat’ta yaptığı basın toplantısındaki “Dilini koparırım” sözleriyle Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’yu kast etmediğini söyledi.

  BULUT'TAN ÇUBUKÇU'YA: DİLİNİ KOPARTIRIM

  22 Şubat'ta Balıkesir'de açıklama yapan MHP'li Duran, iki dilde eğitime destek verdiğini söylediği Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’yu da sert dille eleştirmiş ve ''Koparırım senin o dilini bakan. Bu ülkenin resmi dili Türkçe’dir. Bunu herkes böyle bilecek. Ama herkes evinde, işinde, dışarıda istediği dili konuşabilir. Asla buna bir engel yoktur" diye seslenmişti.

  ÇUBUKÇU: BENDEN ÖZÜR DİLEDİ

  Dün Bulut'un sözlerine yanıt veren Çubukçu, MHP'li Bulut’a “Söz, yanlı olarak yaptığım bu açıklamada bile kullanmaktan imtina edeceğim kadar çirkindir. MHP Milletvekili, tercih ettiği kelimelerle şiddet eğilimim ortaya koymuştur” diye yanıt vermişti.

  Bakan Çubukçu, bugün NTV'de katıldığı bir canlı yayında da dün MHP'li vekilin kendisini aradığını, üzgün olduğunu ve özür dilediğini söyledi.

  'BAKANI KASTETMEDİM'

  Bakan Çubukçu'nun açıklamalarının ardından MHP'li Bulut yazılı bir açıklama yaptı ve ''Dilini koparırım'' sözüyle Bakan Çubukçu'yu kastetmediğininin altını çizdi.

  Bulut, 22 Şubat günü yaptığı basın toplantısında ülkenin genel sorunlarını anlatırken son zamanlarda etnik, ayrılıkçı unsurların talep ettiği ve kamuoyunda tartışmalara sebep olan ‘iki dilde eğitim’ konusuna da dikkat çekmek istediğini söyledi.

  Daha önce Halk Eğitim Merkezlerinde Kürtçe dil kurslarının açıldığını, talep olmadığı için kapanmak durumunda kaldığını belirten Bulut, “Konuşmamda Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet Çubukçu’yu kast etmedim. 2 dilde eğitim talebinde bulunanları anayasanın 42’nci maddesine aykırılığı sebebiyle bu taleplerden men etmek için mecazi anlamda ifade etmiştim. Kamuoyuna sayın Çubukçu’ya söylemiş olarak ifade edilen sözlerin muhatabı Sayın Bakan değildir. Bu ülkenin dirliğini bozmaya yönelik taleplerin ülkeye zarar vereceğine kamuoyunun dikkatini çekmek istedim. Kastım budur” dedi. 

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı