Gündem Haberleri

  MHP'li başkanın sözlerine savcılık incelemesi

  Sezer ŞAHİNDAŞ/FETHİYE(Muğla), (DHA)
  06.08.2009 - 18:51 | Son Güncelleme:

  Muğla'nın Fethiye İlçesi Cumhuriyet Başsavcılığı, Fethiye Belediye Başkanı MHP'li Behçet Saatcı'nın “Türkiye Cumhuriyeti Devleti ne zaman Türkler tarafından yönetilmeye başlar, o zaman bu sıkıntılar da biter” sözlerine ilişkin inceleme başlattı.

  Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki olaylarla ilgili Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, 9 Temmuz'da yaptığı basın toplantısında tepkisini anlatırken, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti ne zaman Türkler tarafından yönetilmeye başlar, o zaman bu sıkıntılar da biter” dedi.

  Tartışmalara neden olan bu sözlerin ardından Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı doğrultusunda Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Başkan Saatcı hakkında inceleme başlatıldı. Cumhuriyet Başsavcılığı'nın konuşmadaki ifadelerin yer aldığı gazetelerle, video görüntülerini, incelemek üzere basın kuruluşlarından talep ettiği belirtildi.

  Saatcı, geçen ay şunları söylemişti:
  “Türk'ün coğrafyasının içinde bulunan her yerde kan ve gözyaşı var. Osmanlı'nın terk ettiği topraklarda da bu geçerli. Filistin, Gazze, Suriye, Irak, Bosna Hersek'te yaşanan acılar kaybolmadan Uygur Bölgesi'nde Türklerimiz, bizzat Han Çinlileri tarafından ellerinde sopalarla öldürülüyor. İnsan haklarının var olduğu söylenen dünyamızda bunlar oluyor. Güçlü olmadığınız zaman halimiz budur. Türkiye Cumhuriyeti de yarın öbür gün böyle güçsüz olursa bizim de sonumuz budur. Bu konuda özellikle artık Türkiye Cumhuriyeti'nin zaafa uğratılmaması ve bütün değerlerine sahip çıkılması gerekir. Öyle ya da böyle Müslüman coğrafyasındaki olaylara tepki veren hükümetin, Türk coğrafyasındaki olaylara da seyirci kalmayıp tepki vermesi gerekir. Bu coğrafyada biz öz sahipleriz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ne zaman Türkler tarafından yönetilmeye başlar, o zaman bu sıkıntılar da biter.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı