MANİSA HABERLERİ

MHP'li Akçay Soma'da anayasa değişikliğini anlattı

DHA
27.03.2017 - 14:55Son Güncelleme :
DHA

MANİSA'nın Soma ilçesinde düzenlenen referandum bilgilendirme toplantısına katılan MHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkanvekili Erkan Akçay, anayasa değişikliğiyle cumhuriyet rejiminin güçlendirilmeye çalışıldığını savunarak güçler ayrılığının kesinleştiğini öne sürdü.
MHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkanvekili Erkan Akçay, MHP Soma İlçe Başkanlığı'nı ziyaret ettikten sonra anayasa referandumu bilgilendirme toplantısına katıldı. Soma'daki Gürmin Düğün Salonu'nda yapılan toplantıya MHP Soma İlçe Başkanı Vedat Erdem ve yönetim kurulu üyeleri, AK Partili Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, AK Parti Soma İlçe Başkan Vekili Aziz Kır ve AK Parti yönetimi katıldı. Toplantıda yaptığı konuşmada cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin işleyişi hakkında bilgi veren MHP'li Akçay hükümet sisteminin netleştirilmeye çalışıldığını savunarak yetki ve sorumluluk dengesinin yeniden tesis edildiğini dile getirdi. Akçay, "Mevcut anayasamız cumhurbaşkanına geniş yetkilerine rağmen hiçbir sorumluluk yüklemiyordu. Cumhurbaşkanı vatana ihanetle suçlanıyor ancak Hıyanet-i Vataniye Kanunu'nun 12 Nisan 1991'de kaldırılması sebebiyle fiilen yargılanamıyordu. Cumhurbaşkanı hukuken ve fiilen sorgulanamaz durumundan, attığı her adımdan, yaptığı her işlemden sorgulanabilir ve denetlenebilir bir konuma getirilmektedir. Cumhurbaşkanının yetki ve sorumluluğu anayasa ile çerçevelenmektedir. Bu sistemde fiili durumlara geçit yoktur, her fiili durumun cezai bir sorumluluğu olacaktır. Yeni sistemde Yüce Divan'a sevk de kolaylaştırılmaktadır. Yüce Divan'a sevk için şu an 550 milletvekilinin 413'ünün oyu gerekirken yeni sistemle birlikte 600 milletvekilinin 400'ünün onayı yeterli olacaktır" dedi. Anayasa değişikliği ile cumhuriyet rejiminin güçlenerek güçler ayrılığının kesinleştiğini öne süren Erkan Akçay, denge-denetleme mekanizmasının belirginleştiğini savundu. Akçay, "Tek kişinin hem hükümet, hem yasama hem de yargı olabilmesinin önü tıkanıyor ve böylece gücün tek elde toplanması engelleniyor. MHP olarak bu anayasa değişikliğine 'evet' diyoruz. Milli devlet, güçlü iktidar için 'evet' diyoruz. Devlet ve millet varlığının muhafazası için 'evet' diyoruz. Türkiye'nin onurlu geleceği için 'evet' diyoruz. Bölünme değil kardeşlik, ihanet değil sadakat için 'evet' diyoruz. Milli yeminlerimizi tutmak için 'evet' diyoruz" diye konuştu.
Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, konuşmasının ardından MHP'li Akçay'a Soma'nın simgesi olan madenci heykeli hediye etti.

Şevket YILMAZ / SOMA (Manisa), (DHA)
FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden MHP'li Akçay Soma'da anayasa değişikliğini anlattı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2017 tarihinde saat 14 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça MHP'li Akçay Soma'da anayasa değişikliğini anlattı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı