ANKARA HABERLERİ

MHP’den parka tesis tepkisi

Murat YILMAZ
11.01.2018 - 16:51Son Güncelleme :

MHP’li Pursaklar Belediye Meclis Üyesi Rüştü Biçer, Pursaklar Atatürk Parkı’nda yapılaşma izninin yüzde 5 olmasına rağmen parka inşa edilen düğün salonu ve kafetaryada bu sınırın aşıldığını iddia etti.

Murat YILMAZ

Belediyenin imar tadilatıyla bu durumu düzeltmeye çalıştığını, parkın işgal edildiğini öne süren Biçer şöyle konuştu:

“Saray Mahallesi’ndeki bu parkta inşaat yedi ay önce başlamış. Toplam park alanı 14 bin 273 metrekare. Yasal olarak buranın yüzde 5’ine inşaat yapılabilir. Burası yüzde 5’i geçince inşaatın hukuki alt yapısını oluşturabilmek için belediye imar tadilatı yaptı. Buna eş değer olarak Fatih Mahallesi’ndeki belediye arsasını park olarak gösterdi. Eşdeğer yer sosyo-kültürel alan olarak gözüküyor park olma ihtimali yok. İnşaat yüzde 5 kuralı olmadan ihale ediliyor ve yapılmaya başlanıyor. Özel işletilecek. Bunu hangi kanuna göre yapıyorlar? Burada bir hukuksuzluk var. İmar değişikliği Meclis’e geldi biz MHP olarak ret verdik oy çokluğuyla geçti. Burada park katlediliyor, imar tadilatında hukuksuzluğun üstünü örtmek için eş değer alan gösteriliyor. Bu mahallenin hakkı olan yeşil alanı alıp başka bir mahalleye götürülüyor.”

BELEDİYE:  BÜYÜKLÜĞÜNDE DEĞİŞİKLİK YOK

Tesisin ihale kanununa göre kiraya verildiğini belirten Pursaklar Belediyesi yetkilileri ise şu açıklamayı yaptı:

“Hazırlanan imar planı tadilatı ile sosyo-kültürel tesis ve yeşil alanların büyüklüklerinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır ve sosyo-kültürel tesis alanı ve park alanına erişebilirlik açısından her hangi bir problem bulunmamaktadır. Belediye Başkanlığı’nca planlanan ve uygulanan çalışmalar da asıl amaç vatandaş memnuniyetidir. İzafi ve bilimsel olmayan gerekçeler öne sürülerek, hizmetin engellenmeye çalışılması doğru bir yaklaşım değildir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden MHP’den parka tesis tepkisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Ocak 2018 tarihinde saat 15 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça MHP’den parka tesis tepkisi haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Ekim 2018, Perşembe
 • İmsak
  05:25
 • Guneş
  06:47
 • Öğle
  12:42
 • İkindi
  15:50
 • Akşam
  18:24
 • Yatsı
  19:41
Sayfa Başı