Gündem Haberleri

GÜNDEM

  MHP'den karikatür tepkisinde sağduyu çağrısı

  ANKA
  07 Şubat 2006 - 12:05Son Güncelleme : 07 Şubat 2006 - 12:05

  MHP, Hz. Muhammed’e karikatürler aracılığıyla yapılan saygısızlığı kınayarak, "Bazı İslam ülkelerinde gösterilen tepkiler makul sınırları aşmamalı, İslamiyet’i terör ve şiddet ile bağdaştırmak isteyenlerin oyununa düşülmemelidir" dedi.

  MHP’den yapılan açıklamada, partinin Başkanlık Divanı toplantısında Hz. Muhammed’in karikatürünün yayınlanmasıyla yaşanan olayların değerlendirildiği belirtilerek, Peygamber’e yöneltilen saygısızlık kınanırken, gösterilen tepkilerin makul sınırları aşmaması, İslamiyet’i törer ve şiddet ile bağdaştırmak isteyenlerin oyununa gelinmemesi istendi.

  "Düşünce ve ifade özgürlüğü, başkalarının inanç değerlerine saygısızlık yapma ve hakaret etme hakkını kimseye vermez, böyle bir özgürlüğün savunulmasını kesinlikle reddederiz" denilen açıklamada, hükümetten bu konuda etkili politikalar geliştirmesi talep edildi.

  Hükümetin, Vatikan, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Avrupa ülkeleri nezdinde gerekli girişimleri yaparak, saygısızlıkla ilgili olarak net tavır koyması gerektiği ifade edilen MHP açıklamasında, "İslam dünyasının tepkilerine sahip çıkılarak, siyasal gücün kullanılmasını sağlayacak diplomatik girişimlerde bulunmalı" denildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı