Gündem Haberleri

  MHP: Yılmaz'a Yüce Divan hükümeti bozmaz

  Hürriyet Haber
  27.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANAP Lideri Mesut Yılmaz'ın Yüce Divan kaderini belirleyecek olan Çete Komisyonu'nun nihai kararını vermesine bir hafta kala, MHP ve DSP'li komsiyon üyeleri ilginç girişimlere başladı.

  MHP'li Komisyon Başkanı Ali Güngör, karara bir hafta kala sürpriz bir açıklama yaparak, ‘‘Mesut Yılmaz'ı Yüce Divan'a gönderirsek, hükümet sorunu çıkmayacak. Bunu hükümetin kuruluşu sırasında Ecevit'le konuşmuştuk’’ dedi.

  Yılmaz ve Eyüp Aşık komisyona ifade verdikten sonra Güngör, Meclis kulisinde gazetecilerle sohbet etti. Güngör, MHP'li üyeler olarak Yılmaz hakkında henüz bir karara varmadıklarını ancak karar verirken, ‘‘Hükümet ne olur?’’ diye bir endişe içinde olmayacaklarını söyledi.

  Bu arada TBMM Çete Soruşturma Komisyonu dün çalışmalarını tamamladı. 2 Haziran'da karar vermesi beklenen Komisyon, ‘‘Değerlendirip, karar vermeleri için’’ Alaattin Çakıcı ve Erol Evcil'in Kartal Cezaevi'nde Komisyon'a verdiği ifade tutanaklarını Komisyon üyelerine dağıttı.

  Tutanaklara göre Çakıcı, komisyon üyelerine, ‘‘Çiller'e yakın bazı kesimler beni korudu’’ dedi. Çakıcı, bizzat kendisinin Mesut Yılmaz ile iki kez görüştüğünü de öne sürdü. Çakıcı, Yılmaz'ın cumhurbaşkanlığını da kendisinin engellediğini ileri sürdü.

  Erol Evcil de, Çete Komisyonu'na Kartal Cezaevi'nde verdiği ifadede, THY'ye uçak alımında dönen 55 milyon dolarlık rüşvet hakkında da bilgi verdi ve Nesim Malki'nin kendisine rüşvetin makbuzunu gösterdiğini söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı