Gündem Haberleri

GÜNDEM

  MHP ve HDP yarışsın

  Turan YILMAZ/ANKARA
  10.07.2015 - 23:57 | Son Güncelleme: 10.07.2015 - 23:57

  TBMM Başkanı İsmet Yılmaz’ın, MHP ve HDP arasında sorun olan RTÜK üyeliği için bulduğu formül iki partiyi de ayağa kaldırdı. Yılmaz, önceki günkü Başkanlık Divanı’nda, “Kanuna aykırı olmasa çok adil olurdu” dediği yöntemle bu üyelik için iki partinin göstereceği adayların Meclis Genel Kurulu’nda yarışmasını önerdi.

  RÜTK’de boşalan 3 üyelikten biri MHP, diğeri HDP’ye verildi. Kalan son üyelik ise milletvekili sayıları eşit olan bu iki parti arasında sorun oldu. MHP, oy oranlarını gerekçe göstererek bu üyeliğin kendilerine verilmesini isterken, HDP kura önerdi. Yılmaz başkanlığında önceki akşam toplanan Başkanlık Divanı’nda tutanaklara göre, AK Partili Meclis Başkanvekili Naci Bostancı, Roma hukuku örneğinden yola çıkarak milletvekili sayıları eşit iki partinin birer aday göstermesini, seçimi de Genel Kurul’un yapmasını önerdi. Bostancı’nın önerisine diğer üyelerden itiraz gelirken, Başkan Yılmaz da, “Aslına bakınca çok adil gibi olur da kanuna aykırılık olduğunu ben de söyleyeceğim, ama çok adil olurdu. Bir problem var, bunu Meclis çözsün” dedi. Yılmaz dün MHP ve HDP gruplarına gönderdiği yazıda, Divan’da ‘kanuna aykırı’ olduğunu söylediği formülü önerdi ve her iki partiden de birer adayı bildirmelerini istedi.

  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Yılmaz’a gönderdiği yanıtta, anayasaya ve yasaya aykırı bu yöntemin seçimi sakatlayacağını savundu. HDP’li Meclis İdare Amiri Sırrı Süreyya Önder de bu uygulamayla anayasa ve yasaların çiğnendiğini savundu.

  Etiketler: mhp , HDP , İsmet Yılmaz
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı