Gündem Haberleri

  MHP: Terör konusunda Araştırma Komisyonu kurulsun

  ANKA
  24.10.2007 - 12:17 | Son Güncelleme:

  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, terörle mücadelenin bütün boyutlarıyla araştırılması için TBMM bünyesinde bir araştırma komisyonu kurulması için TBMM Başkanlığına başvurduklarını söyledi.

  MHP Grup Başkanvekilleri Mehmet Şandır ve Oktay Vural Parlamentoda ortak bir basın toplantısı düzenledi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, hükümetin sınır ötesi operasyon için tezkereye onay almasının üzerinden bir hafta geçmesine rağmen Meclis’in bilgilendirilmemesinden yakındı. Vural, “Hükümet TBMM’ye gelişmeler hakkında bilgi vermekten kaçınmış ve dün TBMM’de gündem dışı bir konuşmayı vesile kılarak TBMM’ye hitap etmeyi uygun görmüşlerdir. Böyle önemli bir konunun bir milletvekilinin konuşması üzerine dile getirmeleri bu konuya açıkçası hükümetin yaklaşımı son derece yanlış olmuştur. Parlamentodan bilgiler kısıtlanmaktadır, bilgi vermekten kaçınılmaktadır” dedi.

  Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek’in yaptığı konuşmada milli iradenin bilgilendirilmediğini ileri süren Vural, RTÜK’ün radyo ve televizyonlara getirdiği yayın yasağını anımsatarak, gelişmeler hakkında basının bilgi vermesini engelleyecek adımlar atıldığını söyledi. Vural, yayın yasağı konusunda da TBMM’ye bilgi vermemesini eleştirdi. Vural şöyle dedi:

  “Hükümet basını durduruyor ve TBMM’ye bilgi verirken bu bilgiyi bile vermekten kaçınan bir tarzı doğrusu böyle kapalı kapılar ardından kayıt dışı siyasetle milletin bilgi alma imkanlarını kısıtlayarak, bu konuda toplumsal mücadeleyi sürdürebilmenin de çok zor olduğunu ifade etmek istiyorum.”

  Bakan Çiçek’in dünkü konuşmasında terör konusunda “devlet politikası” uyguladıklarını söylediğini hatırlatan Oktay Vural, kendilerinin devlet politikası değil, hükümet politikalarını eleştirdiklerini kaydetti. Vural, “Bugün AKP Hükümetinin uyguladığı politikalar, bugüne kadar geliş son beş yıl içindeki uygulamaların bir devlet politikası ile ilgisi olmadığı açıktır. Terör sorunun unutup bu Kürt sorunu demek, silahı bırak masaya gel demek, dağdan indirip Meclis’e getirmelerini istemek, bütün bu hususları dikkate aldığımız zaman açıkçası milli kimliği parçalayıp yerine Türkiyelilik safsatasını ikame etmek bir devlet politikası değildir. Bu yanıltmadır.”

  MHP'li Vural, AKP Hükümetinin Temmuz 2006’dan bu yana diplomatik girişmeler yaptığını ve bu girişimlerin terörü önlemediğinin görüldüğünü belirtirken, “Bugün yine ellerinde 507 milletvekilinin artık bu teröre karşı hamle yap talebine rağmen diplomatik girişimler bu sefer Türkiye’nin sınır ötesi operasyonunun haklılığını ortaya koymaktan öteye bir sınır operasyonun amacını ve hedefini daraltmaya yönelmiş gözükülmektedir” dedi. Vural, Türkiye’nin İngiltere ve Irak nezdinde gerçekleştirdiği diplomatik girişimlerin “507 milletvekilinin ortaya koyduğu iradenin gereğini yerine getirmekten” uzak olduğunu savundu.

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin terör konusunda neler yapılması gerektiğini pek çok kez dile getirdiğini söyleyen Vural, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın önerilere ilişkin yaklaşımını eleştirdi. Vural, AKP hükümetinin terör konusunda “tekçi” yaklaşımla önerilerin önünü kestiğini kaydetti.

  Başbakan Erdoğan’ın Irak’a yönelik ihracat kısıtlaması yapılabileceğini söylediğini hatırlatan Vural şunları söyledi:

  “Sayın Başbakanın Türkiye’nin yapacağı, atacağı askeri hamlenin daha henüz şümulü belli değilken, siyasi direktif verilmemişken, bir kara harekatı yerine başka şeyler de yapılabilir demesi son derece yanlış olmuştur. Neyin yapılacağı konusunda karar verilmemişken Başbakanın bu konuyu böyle geçiştirmesi sınır ötesi operasyonun amacını saptırmaya yönelik bir girişim olarak görmek gerekmektedir.

  Dün Oxford Üniversitesi’nde bir Türk öğrencinin sorduğu ‘ABD terörle mücadele konusunda niye yardım etmiyor, neden askerlerimiz şehit oluyor’ sorusuna verdiği cevap da milletimizi derinden yaralamıştır. Böyle bir konuda Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ‘Bunu git babana sor’ ifadesi hükümetin ne kadar sorumsuz olduğunu ve bu konularda sorumluluğunu başkalarının üzerine atmaya ne kadar hazır olduğunu göstermektedir.”

  ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULSUN

  Vural, terörle mücadelenin bütün boyutlarıyla araştırılması için TBMM bünyesinde bir araştırma komisyonu kurulması için TBMM Başkanlığına başvurduklarını söyledi. Vural şöyle devam etti:

  “MHP, TBMM Başkanlığına bölücülük ve terörle mücadele konusunda özellikle son 5 yıl içerisinde ortaya çıkan zafiyetler, alınması gereken tedbirlerle ilgili olarak, bu tedbirler, yasal, ekonomik, diplomatik tedbirler olmak üzere bunların kapsamını belirlemek ve TBMM çatısı altında bu konuyla ilgili milli iradenin tavrını ortaya koymak amacıyla bir ‘Bölücülük ve Terörle Mücadele Araştırma Komisyonu’ talebini TBMM Başkanlığına iletmiş bulunmaktayız.”

  TBMM çatısı altında terörle ilgili genel görüşme yapılmamasından yakınan Şandır, diğer siyasi partilere de çağrıda bulunarak tekliflerine destek istedi. Vural, “Bu konudaki çağrımız, diğer siyasi partiler tarafından da değerlendirilir ve bu konuda ortak bir irade oluşturulur” dedi.

  Toplantıda konuşan MHP Grup Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Mehmet Şandır ise, terörle mücadelede Türkiye’nin kan kaybettiğini söyledi. Bölücü terör karşısında Türk halkının “onurlu bir duruşla” şehitlerine sahip çıktığının altını çizen Mehmet Şandır, hükümetin bu tür davranışları provokasyon olarak nitelemesine tepki gösterdi. Şandır, “Bu psikolojiyle terörle mücadelede ülkemize pozisyon ve güç kaybettiriyorlar” dedi. 

  YAYIN YASAĞI TEPKİSİ

  Mehmet Şandır, RTÜK’ün yayın yasağına ilişkin soruları da yanıtladı. Yasaklayarak hiçbir şeyin önlenemeyeceğini ifade eden Şandır, “fısıltı gazetesinin” harekete geçeceği uyarısında bulundu. Şandır, şunları söyledi:

  “Roj TV’yi durduramayanların Türk basınına sansür getirme hakları bulunmamaktadır. Kendi yazıları, kendi imzaları ile zaaf içerisinde olduklarını itiraf ediyorlar. Kamu düzeni ve milli güvenliğini sıkıntıda olduğunu RTÜK’e yazdığı yazıyla Başbakan Yardımcısı Hükümet Sözcüsü bir anlamda ifade ediyor. Bu bile yanlış bir hadisedir, Türkiye’ye kan kaybettirir. Bölücü terör karşısında Türkiye’ye kan kaybettirici bir davranıştır.”

  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, hükümet yetkililerinin muhalefetten gizli oturum talebi gelmesi durumunda, konuyu değerlendireceklerinin hatırlatılması üzerine, “Yurt savunmasından hükümet sorumludur. Eğer, hükümet vereceği bilgilerin milli güvenlik açısından sakınca doğuracağını iddia ediyorsa, bu iddianın sahibi bunu gündeme getirmelidir” dedi.

  Öte yandan, Mehmet Şandır, şehit cenazelerinde herhangi bir provokasyon olmadığını belirterek, “Halkın, bu tepkisi aslında güvenlik güçlerimize destektir, bilirse siyasi iktidara da destektir. Halkın bölücü terör örgütüne tepki göstermesini engellemek stratejik bir yanlışlık olur” dedi.

  MHP’nin “sorumluluk hassasiyeti” olarak AKP hükümetinin terör konusunda gereğini yapmasını, gereğini yapmadığı taktirde halkın bu tepkisini çok daha fazla artacağını ve o zaman AKP’ye yöneleceğini söyledi. Bu noktada provokatörlerin çıkabileceğine işaret eden Şandır, bu konuda dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı