Gündem Haberleri

GÜNDEM

  MHP Savaş lobisi mi

  ANKARA
  06 Temmuz 2015 - 01:26Son Güncelleme : 05 Temmuz 2015 - 23:15

  Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, HDP’lilerin olası bir AK Parti-MHP koalisyonunu ‘savaş kabinesi’ olarak değerlendirmesine tepki göstererek, “MHP savaş lobisini mi temsil ediyor? HDP ile CHP koalisyon yapsa ‘terör kabinesi’ mi olacaktı? Bunlar çirkin yakıştırmalar” dedi.

  Kanal 24’te soruları yanıtlayan Akdoğan şunları söyledi:

  ‘BIRAKMA’ MI DİYECEK


  Neticede AK Parti, CHP’yle de görüşecek, MHP’yle de görüşecek. Türkiye’nin gerçekleri ortadadır, ulusal çıkarları, menfaatleri ortadadır. Süreç bağlamında birçok başlık var. Terör örgütü ‘Silah bırakacağım’ derse, MHP ‘Bırakma’ mı diyecek? MHP, ‘Terör devam etsin, şehitler gelsin’ bunu mu istiyor? Yani bunlar doğru şeyler değil. AK Parti olarak bizim önceliklerimiz bellidir, hassasiyetlerimiz bellidir. AK Parti’nin kırmızı çizgileri yok ama ilke ve değerleri var. Bunlardan da biz taviz vermeyiz.
  Siyasi söylem olarak yeni bir sayfa açılacaksa, müzakere süreci başlayacaksa burada o zaman daha farklı bir dil kullanmak gerekir. Bakın Sayın Kılıçdaroğlu’nun grup konuşmasına, ne değişti? Yine hırçın, yine dikte eden, yine tepeden bakan, yine şartlar koşan...


  BAHÇELİ DOĞRU OLANI YAPTI


  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ve MHP’nin tavrını bu anlamda doğru buluyorum. Siz HDP’ye o kadar laf söyleyeceksiniz, sonra birlikte aynı çuvala girme görüntüsü, aynı kişiyi destekliyor görüntüsü bütün inandırıcılığı ortadan kaldırırdı. Bu açıdan MHP’yi çok eleştiriyorlar ama kendi açısından doğru olanı yaptı.


  MÜZAKERE KONUSU DEĞİL


  HDP seçim kampanyasını Tayyip Erdoğan karşıtlığı üzerine kurdu. Diğer partiler de benzer şeyleri yaptı ve bunu seçimden sonra da sürdürmeleri doğru olmaz. Muhalefetin Cumurbaşkanı Erdoğan üzerinden bir ajitasyon yapması ve onu hedefe koyması kabul edilebilir bir tablo değildir. Bu bizim için müzakere ve tartışma konusu değildir.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı