Gündem Haberleri

  MHP: Petkim'in satışı teammüllere aykırı

  ANKA
  06.07.2007 - 11:47 | Son Güncelleme:

  MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, Petkim özelleştirilmesinin seçimlere 16 gün kala gerçekleştirilmesinin demokratik teamüllere aykırı olduğunu belirterek, alanında devlet tekeli olan kuruluşun, yabancı bir tekele devredildiğini, bunun stratejik bir yanlış olduğunu söyledi.

  MHP'li Bal, yaptığı yazılı açıklamada, yüzde 51 hissesi dün 2.05 milyar dolara özelleştirilen Petkim’in, yabancı bir tekele “peşkeş çekildiğini” ileri sürdü. Bal, “Seçimlere 16 gün kalmış iken stratejik değer taşıyan Petkim’in özelleştirilmesi demokratik teamüllere aykırıdır” dedi. Petkim’in petrol ürünlerinden, inşaat, tarım, otomotiv ve tekstile kadar pek çok sektöre ham madde sağlayan stratejik bir kuruluş olduğunu dile getiren Faruk Bal, “Bu sebeple yabancılara satılması stratejik bir yanlıştır. Petkim, yılda 1.5 milyar cirosu olan, net cirosu olan bir kuruluştur. 17 aylık cirosu karşılığında satılması tüyü bitmedik yetim hakkının yabancılara peşkeş çekilmesidir” dedi.

  Petkim’in alanında devlet tekeli olduğunu ve bir başka yabancı tekele satıldığını ifade eden Bal, ihaleyi alan konsorsiyumun arkasında kim olduğuna dair kuşkular olduğuna dikkat çekti. Bal, “AKP’nin giderayak ekonomimizin can damarı, stratejik değeri olan Petkim’i, kelepir fiyatla yabancı tekel yaratacak şekilde özelleştirmesi ciddi kuşkular uyandırmaktadır. Bu sebeple bu ihale onaylanmamalıdır” dedi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı