Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

MHP’nin hesabı limon üzerine

PERŞEMBE günü, tutuklu bazı ülkücülerin cezaevinden çıkması için Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘çalışma yapılsın’ dediğini yazmıştım.

Malum konuyu Erdoğan’a, muhalif MHP’li Ramiz Ongun açmış, “Ülkücü camianın sizden ilk beklentisi bu haksızlığı düzeltmek” demişti.

Ongun’un çalışma arkadaşları arayıp “Başbakan’la Ramiz Bey, Adana’da değil Tarsus’ta görüştü” düzeltmesini yapıp şu bilgiyi verdiler:

“O görüşmenin ışığında, ülkücülere yönelik adaletsizliğin kalkmasını sağlayacak bir yasa düzenlemesini hazırlayıp Başbakan’a ulaştırdık.”

Erdoğan’a, “Devlet Bahçeli’nin iktidarken gidermediği bu adaletsizliği ortadan ben kaldırdım” deme yolu açacak, 6-7 ülkücü ile ilgili bu düzenlemenin akıbetini izleyeceğiz; ama MHP’de başka hesaplar yapılıyor.

LİMON 30, MAZOT 300 KURUŞ

MHP Grup Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Mehmet Şandır bu tartışmada önemli bir isim; çünkü Ramiz Ongun seçimlerde AKP’den onun rakibi olabilir.
Şandır, her partinin seçimi kazanmak için diğerleri üzerinde hesapları olabileceğini belirttikten sonra, “Biz de biliyoruz AKP’nin hesaplarını; ama önemsemiyoruz, bizim de hesabımız var ve yürüyüp gidiyoruz” dedi.

Şandır, “Sizin hesabınız ne” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Kaç gündür Mersin’de dolaşıyorum. Herkes aynı hesabı yapıyor. AKP iktidar olduğunda 1 kilo limon da 1 litre mazot da 1 liraydı. Bugün limon 30, mazot 300 kuruş. Parası olup ürününü depoya koyabilen limonu kesiyor, diğeri dalda bırakıyor. Başbakan istediği kadar gündem saptırsın, halk ne heykellerle ne de dizilerle meşgul; bizim gibi onlar da bu hesabı yapıyor.”

Halkın öfkeli olduğunu ileri süren Şandır, iddiasını Arena Stadı’nın açılışında Başbakan’a gösterilen tepkiyi şu farklı yoruma tabi tutarak destekledi:

“Bugün halk öfkesini bireysel olarak ortaya koyamıyor; çünkü özellikle küçük yerlerde ekmek yemek için AKP’ye laf etmemek, hatta AKP’li görünmen gerek. Bireysel çıkış topyekûn saldırı altında kalmak demek. İşte o nedenle vatandaş öfkesini, Arena stadında olduğu gibi toplu mekanlarda gösteriyor. Bu öfke, sandığa da yansıyacak. Başbakan’ın korkusu bundan. Çünkü iktidardan düştüğü an AKP darmadağın olacak.”

AÇILIM İHTİLAFLILARDAN BAŞLIYOR

MHP, 28 Ocak’ta seçim beyannamesini açıklayan ilk parti olacak.

Bahçeli, bu açıklamaya çok önem veriyor; çünkü bildirge 2023’e kadarki MHP hedeflerini ortaya koyacak.

O gün, bizzat Bahçeli’nin belirlediği yeni yüzlerle de desteklenecek.

Bahçeli, “İşe benimle ihtilaflı olanlardan başlayacağım” dediği için akla ilk isimler Koray Aydın, Ümit Özdağ, Ozan Arif, Azmi Karamahmutoğlu geliyor.

Referandum öncesi AKP’den istifa eden Murat Başesgioğlu da kesin gibi.

Yerel bazda oy potansiyeli yüksek merkez sağdaki bazı isimlerin de o gün Bahçeli’nin yanında yer alacağını söyleyebiliriz.

NOT: Geçen pazartesi, Kars’ta tartışmalı heykeli diktiren Naif Alibeyoğlu’nun, belediye işçileri DİSK’ten Hak İş’e geçsin, diye baskı gördüğünü yazdım. Hak-İş Başkanı Sami Uslu aramış. İtiraf edip özür diliyorum, geri dönmeyi unuttum. Sonra da açıklama yollayınca gerek kalmadığını düşündüm. Uslu, işçilere tersine, DİSK’e geçmesi için baskı yapıldığını belirtip, “Baskı doğru değil” diyor. Ben, “Baskıyı Hak-İş yaptı” demedim ki, baskının AKP’den geldiğini yazdım. Uslu, açıp Alibeyoğlu’na sorabilir, baskıyı hangi AKP’li yapmış, diye.
X