İZMİR HABERLERİ

MHP’li Senem Kılıç’tan Kadınlara Çağrı

IHA
22 Ekim 2015 - 10:36Son Güncelleme : 22 Ekim 2015 - 10:37

MHP İZMİR 1. BÖLGE MİLLETVEKİLİ ADAYI SENEM KILIÇ, KADIN ADAYLARI DESTEKLEME DERNEĞİ (KA-DER) VE İZMİR KADIN KURULUŞLARI BİRLİĞİ’NİN ORTAK DÜZENLEDİĞİ 26 KADIN DERNEĞİNİN TEK ÇATI ALTINDA TOPLANMA TOPLANTISINA KATILDI.

IHA

MHP İzmir 1. Bölge Milletvekili Adayı Senem Kılıç, Kadın Adayları Destekleme Derneği (Ka-Der) ve İzmir Kadın Kuruluşları Birliği’nin ortak düzenlediği 26 kadın derneğinin tek çatı altında toplanma toplantısına katıldı.
MHP İzmir 1. Bölge Milletvekili Adayı Senem Kılıç, genel seçimlere az bir zaman kala saha çalışmalarını sürdürüyor. Kadın Adayları Destekleme Derneği (Ka-Der) ve İzmir Kadın Kuruluşları Birliği’nin ortak düzenlediği 26 kadın derneğinin tek çatı altında toplanma toplantısına katılan Kılıç, burada önemli mesajlar verdi. Kılıç, Türkiye’de kadınların yaşadığı eşitsizlik ve sorunların çözülmesinin tek yolunun Mustafa Kemal Atatürk’ün bıraktığı ilkelere sonuna kadar sahip çıkmaktan geçtiğini belirtti. Türkiye’de kadınların seçme ve seçilme haklarını Avrupa ülkelerinden çok daha önce elde ettiğini kaydeden Senem Kılıç, Meclis’te kadınların sosyal ve ekonomik hakları doğrultusunda sonuna kadar mücadele etme sözü verdi. Türkiye nüfusunun yarısını oluşturan kadınların mecliste temsil oranının yüzde 10 civarında kaldığına dikkat çeken Kılıç, rakamlarla Türkiye’de kadınların içinde bulunduğu şartları ortaya koydu.
KILIÇ KADIN CİNAYETLERİNE DİKKAT ÇEKTİ
6 yaş ve yukarı nüfus içinde kadın okumaz yazmazlık oranının 6.4 iken erkeklerde bu oranın yüzde 1.3 olduğunun altını çizen Senem Kılıç, "Okuma yazma bilmeyen her 10 kişiden 8’i kadın. Ayrıca Türkiye’de 15 ve daha yukarı yaştaki nüfus içinde istihdam oranı yüzde 45,9 iken, bu oran erkeklerde yüzde 65,2, kadınlarda ise yüzde 27.1 düzeyinde. Avrupa’da kadının iş gücüne katılım oranı ise yüzde 58.8 ve Avrupa bu konuda Türkiye’nin iki katı bir yüzdeye sahip” diye konuştu.
Türkiye’deki kadın cinayetlerindeki artışa da dikkat çeken Senem Kılıç, kadın cinayetlerinin ülkenin en büyük ayıplarından biri olduğunu söyledi. “Biz toplum olarak kadınımızı baş tacı yapmaktan ne zaman vazgeçtik?” diye soran Kılıç “Özgecanımız, Serpil hocamız, Eda Okutgen kardeşimiz ve daha niceleri içimizde kocaman acılar bırakan yaralar açtı. Kadın cinayetinde indirimin uygulanması yaralarımızı daha da deşiyor. Mecliste kadın haklarını savunan, mücadele eden en etkin isimlerden biri olacağım. Ceza indiriminin yasalardan kaldırılması için aktif olarak çalışmalar yapacağım” ifadesini kullandı.
Eski Türk devletlerinde eşleri savaşa gittiğinde devlet yönetimini emanet alan kadınların zaman içinde sosyal statüsünün ilerlemek yerine geriye gittiğini vurgulayan Senem Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü:
“Osmanlı ile birlikte Türk kadını toplum içinde geri plana itilmiş ve nüfus sayımında bile sayılmaz duruma gelmiştir. Bunun elbette kendi içinde belli nedenleri var. Ancak Mustafa Kemal Atatürk’ün 1930 ve 1034 yıllarında yaptığı devrimlerle Türk kadını bir kez daha layık olduğu konuma ulaşmıştır. Fakat maalesef yeniden Türk kadınının hak ettiği konumdan daha geri bir noktaya düştüğünü görüyoruz. Kadın dayanışması partiler üstü bir misyon ve tüm kadınların bu yolda çalışması zorunludur. Ben de Meclis’te elimden geldiğince, gücüm yettiğince kadın haklarını savunmak için mücadeleye devam edeceğim.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden MHP’li Senem Kılıç’tan Kadınlara Çağrı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ekim 2015 tarihinde saat 10 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça MHP’li Senem Kılıç’tan Kadınlara Çağrı haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:34
  • Guneş
   06:21
  • Öğle
   13:26
  • İkindi
   17:12
  • Akşam
   20:10
  • Yatsı
   21:43
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı