İZMİR HABERLERİ

MHP’li Senem Kılıç’tan Çarpıcı İşsizlik Rakamları

IHA
21.10.2015 - 10:22Son Güncelleme :

İZMİR’DE İŞSİZLİĞİN SON ON YIL İÇİNDE KRONİKLEŞTİĞİNİ DİLE GETİREN MHP İZMİR 1. BÖLGE MİLLETVEKİLİ ADAYI SENEM KILIÇ, EN KORKUTUCU ORANLARIN İSE GENÇ İŞSİZLİKTE GÖRÜLDÜĞÜNE DİKKAT ÇEKTİ.

IHA

İzmir’de işsizliğin son on yıl içinde kronikleştiğini dile getiren MHP İzmir 1. Bölge Milletvekili Adayı Senem Kılıç, en korkutucu oranların ise genç işsizlikte görüldüğüne dikkat çekti.
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir 1. Bölge Milletvekili Adayı Senem Kılıç, seçim çalışmalarını kent genelinde sürdürüyor. Konuşmalarında İzmir’deki işsizlikten bahseden Kılıç, kentte işsizliğin son on yıl içinde kronikleştiğini kaydetti. Özelikle genç işsizliğin korkutucu rakamlara ulaştığını ifade eden Kılıç, "Kanayan İzmir ekonomisine neşter vurulmalı. Nüfusa kıyaslandığında yaklaşık 300 bin genç sokaklarda işsiz geziyor" dedi. İzmir’de her 4 gençten birinin işsiz olduğunu hatırlatan Kılıç, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerinden örnekler verdi. MHP’li Senem Kılıç, "Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı Temmuz 2015 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 103 bin kişi artarak, 2 milyon 970 bin kişi olmuş durumda. İşsizlik oranı ise yüzde 9,8 seviyesinde gerçekleşti. 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı 0,1 puanlık artış ile yüzde 18,3 olurken, 29 yaş altı işsizlerin İzmir’deki işsizlerle oranı ise yüzde 38.9. Bu rakam Türkiye’nin başka bir şehrinde yok" şeklinde konuştu.
GENÇ İŞSİZLİĞİN ÇÖZÜMÜ İÇİN SÖZ VERDİ
İş bulma sıkıntısının, gençleri başka şehirlere ve ülke dışına göçe zorladığının altını çizen Senem Kılıç, hem partisi hem de kendi adına genç işsizliğin çözümü için söz verdi. İş arayan gençlerle kobiler arasında köprü kurmanın önemine vurgu yapan Kılıç, inovatif fikirler üreten gençlerin projelerini hayata geçirebilmeleri için desteklenmelerinin şart olduğunu belirtti. İzmir’in, 150 bini aşan üniversite öğrencisi, 10 üniversitesi ve uluslararası arenada dünyanın her yerinden yabancı öğrenci ithal eden bir kent olmasının büyük bir avantaj olduğunu ifade eden Senem Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:
“Bilgisayar mühendislerimizi, teknoloji mühendislerimizi İzmir’de tutmanın yollarını bulmalıyız. Pek çok teknoparkımız var. Kobilerin ise en büyük problemi kaynağa ulaşamama. Eğitime fırsat ayıramamış, küçük imkanlarla başlayıp yoğun çalışarak işletmesini büyütmüş. Desteklerle de ihracata açılmışlar. Ama bugün ikinci kuşağa, eğitimli kuşağa nasıl bir şirket bırakmaları gerektiğini bilmiyorlar. Çünkü y ve z kuşağı çabuk sıkılan, hızlı bir şekilde otoriter yapı içine giremeyen, kendi söylemlerini rahat söyleyecek, şirketiyle bütünleşen, teknoloji transferlerinin doğru yapılacağı geleceğe dönük vizyonu olan şirketler istiyor. Ama maalesef bugün iş dünyası teknolojiye yatırım yapmıyor. Hala kaçak lisanslı yazılımlar kullanıyor. Şirket içi girişimcilik ve inovasyonla yeni kuşağı ayakta tutabiliriz. Yeni bir sürecin başlatılması ve bu kuşağın o alana dahil edilmesi gerekiyor. Genç ve üretken bir nüfusuz. Ülkemizin geleceğinin gençler de olduğunu biliyoruz. Bu yüzden tüm gençleri ülkemizin geleceği olan MHP’de siyaset yapmaya ve ülkemizin sorunlarını beraber çözmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden MHP’li Senem Kılıç’tan Çarpıcı İşsizlik Rakamları hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ekim 2015 tarihinde saat 10 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça MHP’li Senem Kılıç’tan Çarpıcı İşsizlik Rakamları haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:29
 • Guneş
  08:13
 • Öğle
  13:16
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı