ANKARA HABERLERİ

MHP’li Özkan’dan vekillere ek iş sorusu

Umut ERDEM/ANKARA
21.01.2011 - 00:00Son Güncelleme :

TBMM Başkanlık Divanı’nın MHP’li üyesi Murat Özkan, TBMM Başkanlığı’na “Milletvekili olup ek iş yapanlar kimlerdir?

Umut ERDEM/ANKARA

Bu kişiler nerede ve hangi işleri yapmaktadır” sorularını yöneltti. Meclis Başkan Vekili Nevzat Pakdil, “Başkanlığımızda bu konuda herhangi bir kayıt bulunmamaktadır” yanıtını verdi.  Pakdil, Özkan’ın soru önergesine verdiği yanıtta Anayasanın “Üyelikle Bağdaşmayan İşler” başlıklı maddesini hatırlatarak şunları vurguladı:
Anayasada düzenlenmiş
“Anayasa hükmü doğrultusunda hazırlanan ‘TBMM Üyeliği ile Bağdaşmayan İşler Hakkında Kanunda’ TBMM üyeliği ile bağdaşmayan işler düzenlenmiştir. Söz konusu Kanunun yedinci maddesinde, Kanuna aykırı hareket eden üyeler hakkında iç tüzük hükümleri uyarınca işlem yapılacağı belirtilmiştir. TBMM iç tüzüğünün ‘Milletvekilliği ile bağdaşmayan bir görevi sürdürme’ başlıklı 137’inci maddesinde, bu durumda olan bir milletvekili hakkında uygulanacak süreç düzenlenmiştir.
Düzenleme bulunmamakta
Anayasa, İçtüzük ve Kanunda milletvekilliği ile bağdaşmayan işler yer almakta; ancak milletvekillerinin yapabilecekleri ek işler ve bunların bildirimiyle ilgili herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. TBMM İç Tüzüğünün 174’üncü maddesinde de milletvekillerinin yaptıkları ticari faaliyetler ve diğer ek işlerle ilgili bilgi ve belge verme zorunluluğu olmadığından Başkanlığımızda bu konuda herhangi bir kayıt bulunmamaktadır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde MHP’li Özkan’dan vekillere ek iş sorusu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:46
  • Guneş
   07:30
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı