Gündem Haberleri

  MHP: Koalisyonun sıkıntısı Derviş

  Süleyman DEMİRKAN / ANKARA
  13.07.2001 - 02:10 | Son Güncelleme:

  Koalisyon ortağı MHP, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'e karşı başlattığı tutumunu giderek sertleştiriyor.

  MHP Lideri Devlet Bahçeli ve kurmayları, son ekonomik sıkıntıların temelinde Derviş'in olduğu inancında. MHP bu nedenle ekonomik krizin en yoğun yaşandığı bir dönemde açıkça Derviş'e, ‘‘İstifa et’’ demek yerine kendisinin ‘istifaya zorlanması gerektiği’ mesajını vermeye başladı.

  BOYKOT SÜRÜYOR Bahçeli'nin bakanlarına ve kurmaylarına da danışarak, ‘4. ortak olmasını önlemeye’ yönelik Derviş'i dışlayıcı tutumu, ‘‘MHP-Derviş çatışıyor’’ görüntüsünü ortaya çıkarınca bu da MHP'de sıkıntı yarattı.

  SICAK BAKMIYORUZ Bahçeli'nin, Derviş'in görevden alınmasını Ecevit'ten talep ettiği haberleri konusunda da MHP'nin etkin kurmayı şunları söyledi:

  ‘‘Daha önce, ‘Türkiye'nin çıkarları için Derviş zehir olsa bile içerim' diyen, bu kadar sorumlu, titiz bir liderin, bu kritik dönemde, böylesine polemik yaratacak söz söylemesi bana göre mümkün değil. Sayın Bahçeli, bugünkü ortamda bunu tartıştırmaz bile...’’

  Bahçeli’
  nin bir başka kurmayı ise şu değerlendirmeyi yaptı:

  ‘‘Biz, Derviş'e öteden beri sıcak bakmadık. Yaşanan süreçte gelinen noktada Derviş'in bu görevi yürütmesine de sıcak bakmıyoruz. Bunun adı git demek. Bu düşünceye biz daha önceden de sahiptik. Bu sır da değil.’’  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı