Gündem Haberleri

  MHP, ‘idam’da yumuşadı

  Hürriyet Haber
  22.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AB ile uyum sürecinde önemli bir belge olarak kabul edilen İnsan Hakları Raporu, dün yapılan Bakanlar Kurulu'nda ele alındı ve kabul edildi.

  Hükümetteki MHP kanadının da desteğini alan rapor, ‘‘idamın kaldırılması’’nı öngörüyor. Dolayısıyla MHP, bu konuda yeşil ışık yaktı.

  BAKANLAR Kurulu'nun dün yapılan toplantısında İnsan Hakları Üst Kurulu'nun ‘‘idamın kaldırılmasını da öngören’’ Rapor'u kabul edildi. Bakanlar Kurulu bundan sonraki dönemde yapacaklarına referans olarak kabul ettiği Rapor idam cezasının sadece savaş zamanında uygulanmasını öngörüyor. MHP plana destekleyerek dolaylı olarak idam cezasının kaldırılmasına da onay vermiş oldu.

  Bakanlar Kurulu'nun, dünkü toplantısında AB ile uyum sürecinde önemli bir belge olarak kabul edilen ve ‘‘Bunu bir hükümet belgesi haline getirin’’ yönündeki AB telkinleri de bulunan Rapor'u, ele aldı. İnsan Hakları Üst Kurulu'nun Kopenhag kriterleri çerçevesinde hazırladığı, insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğünü esas alan Rapor'u, Bakanlar Kurulu referans ve çalışma belgesi olarak kabul etti.

  Bakanlar Kurulu'nun dün 3,5 saatlik toplantısının 1 saatlik bölümünde ele alınan Rapor'un görüşülmesi sırasında Başbakan Bülent Ecevit'in ‘‘Rapor ile ilgili ayrıntılara girilmesine gerek yok’’ müdahalesinde bulunduğu bildirildi. AB Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Vural ve Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Füsun Koroğlu, Bakanlar Kurulu'na hazırlıklar hakkında bilgi sundu.

  İnsan Haklarından sorumlu Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen'in de bilgi aktarımında bulunduğu toplantıda, raporda yer alan görüşler üzerinde fazla bir tartışma yaşanmadı. Özellikle Rapor'da önerilen ‘‘İdam Cezasının kaldırılmasına’’ karşı görüşü taşıyan MHP'li bakanların, Raporun özüne olumsuz bir tepki göstermedikleri öğrenildi. Bazı ANAP ve MHP'li bakanların Rapor'un şekli ve yazımı üzerinde itirazları olduğu bildirildi. Bu bakanların, Rapor'da yer alan, ‘‘İşkence önlenmelidir’’, ‘‘Adalet Akademisi kurulmalıdır’’ gibi cümlelere ‘‘Bunları yapacak olan biz değil miyiz? Neden '-melidir, -malıdır' eklerini kullanıyoruz. Doğrudan yapılacak, edilecek diye kesin hüküm kullanalım’’ diye karşı çıktıkları, bunun da kabul gördüğü öğrenildi.

  Toplantıdan sonra, AB ve batıya mesaj verilmesi açısından alınan kararın bizzat Başbakan Bülent Ecevit tarafından Bakanlar Kurulu salonunda açıklanması görüşünde birleşildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı