İZMİR HABERLERİ

MHP Grup Başkanvekili Vural:

AA / Ramazan Ercan
16.01.2015 - 15:17Son Güncelleme : 16.01.2015 - 15:18

- "Bu milletin milli, manevi değerlerine hakaret özgürlük sayılamaz" - "4 bakanla ilgili gerekçeyle birlikte Yüce Divan'a gitmeleri yönünde önerge vereceğiz"

AA / Ramazan Ercan

İZMİR (AA) - MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, milletin milli, manevi değerlerine hakaretin özgürlük sayılamayacağını belirtti.

Vural, MHP İzmir İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin çok önemli meselelerinin olduğunu savunarak, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun önceki günü Kamu Yönetiminde Şeffaflık Programı'nı açıkladığını anımsattı.

Açıklanan paketlerin hepsinin "bomba" olduğunu iddia eden Vural, "Her şeye karartma uygulayanlar şeffaflık paketi açıklayınca ben herhalde dedim ki bu bir zaytung haberidir. Bundan daha komik bir açıklama olamazdı. İktidarın açıkladığı pakete kargalar bile gülmüştür" dedi.

Pakette birçok maddenin bulunduğunu en ilgincinin de yolsuzlukları ihbarda bulunan kamu görevlilerinin ödüllendirilmesinin olduğunu savunan Vural, şöyle devam etti:

"17-25 Aralık yolsuzluk operasyonunda görev alan yargının, adli kolluğun başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi. Şunu demek istiyorlar. 'Yolsuzluğu bulanı perişan edeceğiz.' Ben buradan Davutoğlu'na soruyorum. Ortaya çıkan ayakkabı, çikolata kutuları, kasalar, para sayma makineleri, saatler, kutulardan fışkıran milyonları ihbar eden, onları soruşturan emniyet mensuplarına ne yaptınız. Ödüllendirdiniz mi cezalandırdınız mı? Yolsuzluk soruşturmalarını yürüten savcılara ne yaptınız? Ödüllendirdiniz mi cezalandırdınız mı?

İhbar ediyorum. Ödülü de senin olsun. 17-25 Aralık'ta rüşvet ve yolsuzluk yapılmıştır, ihbar ediyorum. Gerçekten yolsuzlukla mücadelede kararlıysanız 17-25 Aralık sürecinde 4 bakanla ilgili delilleri karartmayın, ortadan kaldırmayın. TBMM'de oylama yapılacak. Bu paketi Mecliste açalım. Yüce Divan yolu çıksın. Bunun test alanı TBMM'de yapılacak Meclis Soruşturma Komisyonu raporunun oylanmasıdır. Milletvekili olarak ben açıkça gideceğim. Açık şekilde soruşturmaya 'evet' diyeceğim. Yüce Divana 'evet' diyeceğim. Ondan sora Davutoğlu'na diyeceğim ki hodri meydan; sen de gel açık bir şekilde oyunu kullan"

Basın toplantısına üzerinde örtü bulunan büyük bir kutu getiren Vural, basın mensuplarına gösterdiği kutunun içerisinde ayakkabı kutusu, dolar, avro, maske, pinokyo olduğunu ifade etti.

Şeffaflıkla ilgili samimiyetin TBMM'deki Meclis Soruşturma Komisyonu raporunun oylamasında kendisini göstereceğini savunan Vural, "Orada 3 tane pul dağıtılacak. Biri kırmızı, biri yeşil, biri beyaz. Hadi beyaz kullanalım, 'evet' diyelim. Türkiye için yolsuzlukla mücadelede tarihi bir dönemeç olsun" diye konuştu.

Milli ve manevi değerlere karşı saldırıların olduğunu savunan Vural, "Birisi kalkar Peygamber Efendimize hakaret içeren karikatürleri yayınlayanlarla dayanışma içerisinde olmayı gösterir, birisi Atatürk'e hakaret eder, nedir bu ya? Bu milletin milli, manevi değerlerine hakaret özgürlük sayılamaz. Herkes aklını başına almalıdır. Bunun sonu iyi değildir. Milletin milli kimliğiyle, adıyla, cumhuriyetiyle, milli değerleriyle uğraşmayın. Manevi değerlerini istismar etmeyin, yozlaştırmayın" ifadesini kullandı.

Güneydoğu'da otoritenin terör örgütünün elinde olduğunu öne süren Vural, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Şırnak'ta çok sayıda aktif PKK üssü tespit ettiğini iddia ederek kampların imhası için istenen iznin Şırnak Valiliği'nce verilip verilmediğini sordu.

-"90 yıllık reklam arası" tartışmaları

Cumhuriyet döneminin 90 yıllık reklam arası olarak gösterildiğini öne süren Vural, şöyle devam etti:

"Cumhuriyetimizi 90 yıllık reklam arası olarak göstermek suretiyle Çanakkale'yi yok sayıyor, Erzurum, Sivas kongrelerini, milli mücadeleyi yok sayıyor. Bu zihniyet açıkçası cumhuriyeti yok sayıyor. Bir taraftan manevi değerlerimizi, ayetlerimizi kendi yaptıkları ayıpların üstünü örtmek için çarpıtanlar, diğer taraftan kurtuluş savaşımızı yok sayanlar bunlar aslında zihinleri işgal edilen bir zihniyettir. Bu kimselerin milletin egemenliğini temsil edemeyecek kadar cehalet dolu insanlar olduğunu ifade etmek istiyorum. 13 yıllık AKP iktidarı, 600 yıllık Osmanlı, 92 yıllık cumhuriyet filminin olsa olsa bir uyku molası arasıdır. İnşallah 7 Haziran'da bu uyku molası bitecektir."

-Meclis'teki oylama

4 eski bakanla ilgili Meclis Genel Kurulu'nda yapılacak oylamayla ilgili soru üzerine Vural, oylamanın gizli yapılacağını belirterek, "Bu eksende 4 bakanla ilgili gerekçeyle birlikte Yüce Divan'a gitmeleri yönünde önerge vereceğiz" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden MHP Grup Başkanvekili Vural: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ocak 2015 tarihinde saat 15 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça MHP Grup Başkanvekili Vural: haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   05:14
  • Guneş
   06:52
  • Öğle
   13:15
  • İkindi
   16:41
  • Akşam
   19:17
  • Yatsı
   20:43
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı