YOZGAT HABERLERİ

MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz:

IHA
10.07.2015 - 18:30Son Güncelleme : 10.07.2015 - 18:31

MHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI VE YOZGAT MİLLETVEKİLİ SADİR DURMAZ, “TMO ALIM MERKEZLERİNDE ALIM İŞLEMLERİNİN YAVAŞ YÜRÜMESİ, MEVCUT MESAİ SÜRELERİNİN YETERSİZ KALMASI VE GÜNLÜK ALIM MİKTARLARININ DÜŞÜK OLMASI NEDENİYLE SİSTEM TIKANMIŞTIR” DEDİ.

IHA

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz, “TMO alım merkezlerinde alım işlemlerinin yavaş yürümesi, mevcut mesai sürelerinin yetersiz kalması ve günlük alım miktarlarının düşük olması nedeniyle sistem tıkanmıştır” dedi.
Yanlış uygulamalarla tarım sektörü ihmal edilen çiftçinin, yoksulluğa mahkum edildiğini savunan Durmaz, “Açıklanan buğday fiyatları çiftçimizin beklentilerini karşılamaktan çok uzaktır. Anadolu’da üretilen buğdayların, girdi fiyatlarının yüksekliği nedeniyle uygun tohum, ilaç ve yeterince gübre kullanamayan çiftçinin ürettiği buğdayların kalitesi dikkate alındığında yüzde 90’nın başfiyatı tutturma imkan ve ihtimali yoktur. Çiftçimiz tarafından TMO ve tüccarlara teslim edilen ürünlerden yapılan kesintilerde (Stopaj, Borsa tescil ücreti, yükleme-boşaltma vs.) hesaplandığında bunun ortalama yüzde 4 olduğu dikkate alındığında, açıklanan buğday alım fiyatlarıyla piyasada gerçekleşen fiyatların uzaktan yakından bir ilgisi yoktur” dedi.
Uygulanan yanlış tarım politikalarının bir sonucu olarak üreticiyi koruması, piyasayı dengelemesi gereken TMO’nun, uygulamalarıyla bu görevini yapmamak üzere dostlar alışverişte görsün politikası yürüttüğünü vurgulayan Durmaz, “Bu sistemde TMO’ya randevusuz ürün satmak mümkün değildir. TMO alım merkezlerinde alım işlemlerinin yavaş yürümesi, mevcut mesai sürelerinin yetersiz kalması ve günlük alım miktarlarının düşük olması nedeniyle sistem tıkanmıştır. Biçerdöverler tarlada çalışırken, kamyonlar ürün yüklü iken, TMO’nun yaklaşık on gün sonrasına randevu vermesi anlaşılır izah edilebilir bir durum değildir. Verilen ileri tarihli randevu günü için biçerdöver ve kamyon ayarlamakta her zaman mümkün değildir. Üzerinde yükle TMO kapısında bekleyen kamyonların üreticiye maliyeti her gün katlanarak artmakta, çiftçinin eline geçen para dikkate alındığında ilan edilen alım fiyatları kağıt üzerinde kalmaktadır. Uygulanan hububat alım politikası üreticilerin ürünlerini almaktan uzak, üreticileri piyasaya yönlendiren, çiftçiyi tüccarın insafına bırakan, düşük fiyatla ürünlerini satmak zorunda bırakan bir politikadır” şeklinde konuştu.
“Üreticilerin mağdur olmaması için TMO alım merkezlerinde hububat alımlarının hızlandırılması ve günlük alım miktarlarının artırılması gerekmektedir” diyen Durmaz sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Üreticilerin daha kısa sürede randevu alıp ürününü teslim edebilmesi için TMO alım merkezlerinin günlük mesai saatlerinin uzatılması ve Pazar günleri de alım yapılması sağlanmalıdır. Ayrıca TMO’nun bayramda çalışıp çalışmayacağı önceden tüm çiftçilerimize duyurulmalıdır. Bütün tarım politikalarının yanı sıra hububat alım politikası da acilen gözden geçirilmelidir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, satın almama üzerine kurulu mevcut uygulaması çiftçimize eziyete dönüştürmüştür.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yozgat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yozgat ilinden MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Temmuz 2015 tarihinde saat 18 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz: haberi güncellenecektir.

  YOZGAT NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:42
  • Guneş
   06:22
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   16:09
  • Akşam
   18:45
  • Yatsı
   20:12
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı