ANKARA HABERLERİ

MHP’den Doğu Türkistan İçin Hutbe Başvurusu

IHA
01.07.2015 - 16:53Son Güncelleme :

MHP ANKARA İL BAŞKANI FATİH ÇETİNKAYA, ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ YAPTIĞI İNSANLIK DIŞI ZULME VE ORUÇ TUTMAMA BASKISINA DİKKAT ÇEKEN BİR HUTBE HAZIRLATARAK CAMİLERDE OKUNMASI İÇİN DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI’NA BİR HEYETLE GÖNDERDİ.

IHA

MHP Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya, Çin’in Doğu Türkistan’daki yaptığı insanlık dışı zulme ve oruç tutmama baskısına dikkat çeken bir hutbe hazırlatarak camilerde okunması için Diyanet İşleri Başkanlığı’na bir heyetle gönderdi.
İl Başkan Yardımcısı Sinan Erdaş Başkanlığı’nda bir heyet, bugün Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nü ziyaret ederek hazırlatılan hutbe metnini MHP Ankara İl Başkanı Çetinkaya’ya vekaleten Genel Müdür Doç. Dr. Yaşar Yiğit’e teslim etti. MHP Ankara İl Başkan Yardımcısı Erdaş, İslam dünyasının mübarek Ramazan ayında İslam coğrafyasında ve özellikle Çin’de Doğu Türkistanlı soydaşlarımızın yaşadığı baskı ve zulümlere sessiz kalmasına dikkat çekti.
MHP Ankara İl Başkanlığı tarafından hazırlatılarak camilerde okutulmasını istediği hutbede Çin’de soydaşlarımıza ve Müslümanlara yaşatılan zulme dikkat çekilerek özetle şöyle denildi:
“Yıllardır Doğu Türkistan’da Müslüman soydaşlarımıza reva görülen zulüm ve işkence Ramazan ayı içerisinde misliyle çoğalmıştır. Küçücük çocuklara onlarca zalim eziyet ederken etrafta toplanıp bu vahşeti kahkahayla izleyen insanları görmek, maalesef bu çağda hala Habeşli Bilal’in üzerindeki kayanın kalkmadığını göstermektedir. Gencecik Müslüman kızların olmadık tecavüzlere maruz kalışları, Müslüman ailelerin birbirinin yanında katledilmeleri bize Ammar bin Yasir’i ve muhterem annesi, İslam’ın ilk şehidi Hz. Sümeyye’yi hatırlatmaktadır.”
Doğu Türkistan’da camiler yıkıldığına, Kur’an kurslarının kapatıldığına, namaz ve oruç gibi ibadetlerin yasaklandığına dikkat çekilen hutbe metninde daha sonra özetle şöyle denildi:
“Koskoca İslam âleminin, bırakın eliyle veya diliyle bu zulme müsaade etmeme gayretini, kalben dahi buğz etmemek gibi bir gafletin içinde oluşu bizi derinden yaralamaktadır. Bu zulme dikkat çekmek, oradaki Müslüman soydaşlarımızın farkına varmak ve kınamak her din kardeşimizin asli vazifesidir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden MHP’den Doğu Türkistan İçin Hutbe Başvurusu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Temmuz 2015 tarihinde saat 16 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça MHP’den Doğu Türkistan İçin Hutbe Başvurusu haberi güncellenecektir.

ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
21 Kasım 2017, Salı
 • İmsak
  05:49
 • Guneş
  07:33
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:09
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı