GeriFutbol MHK'de devrim
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MHK'de devrim

Futbol Federasyonu, yayınladığı MHK Talimatı ile Türk hakemliğinde adeta devrim yaptı.

Merkez Hakem Kurulu ve TFF Hukuk Müşavirliği tarafından yaklaşık 1 yıldır hazırlıkları sürdürülen MHK Talimatı, TFF Yönetim Kurulu tarafından kabul edilerek yürürlüğe girdi.

TFF'nin resmi internet sitesinde yayınlanan yeni talimatın en önemli konu başlıklarından birini “Profesyonel Hakemlik, Profesyonel Eğitimcilik ve Profesyonel Kurul Üyeliği” konusu oluşturuyor.

Avrupa'nın birçok ülkesindeki ve UEFA'daki talimatların detaylı incelenmesi ile oluşturulan ve birçok yenilik içeren yeni MHK Talimatı ile birlikte, MHK ile ilgili mevcut 8 talimat ve iç talimat tek bir talimat altında toplandı.

Yeni MHK Talimatı, “Merkez Hakem Kurulu, Bölgesel Hakem Kurulu ve İl Hakem Kurulu”, “Hakem, Gözlemci, Mentör ve Eğitimciler” ile “Son Hükümler” olmak üzere 3 bölümden oluşuyor.

“Bölgesel Lig” ve “Ulusal Lig” ayrımına gidilerek görev bölümlerinin açıkça belirtildiği yeni talimatta, ayrıca MHK üyelerinin bölgeleri ile ilgili dosyalarda karara katılamaması öngörülerek bağımsızlığın sağlamlaştırılması amaçlandı.

PROFESYONEL MÜSABAKA İCRA KURULU OLUŞTURULDU

Talimat ile birlikte kurulan Profesyonel Müsabaka İcra Kurulu, profesyonel ligdeki müsabakalar ile ilgili tüm atamaları yapmaya yetkili olup, MHK Başkanı'nın başkanlığında toplam 3 kişiden oluşacak.

Bu kurulun başkan ve üyeleri tam günlü olarak çalışacak ve profesyonel bir şekilde görevlerini ifa edecek.

PROFESYONEL HAKEMLİK GELDİ

Yeni talimatta “Profesyonel Hakemlik, Profesyonel Eğitimcilik ve Profesyonel Kurul Üyeliği” oluşturuldu.

Hakemlerin profesyonel statüye geçişleri ile ilgili olarak, MHK'nın tavsiyesi ile Yönetim Kurulu'nun onayı öngörüldü. Profesyonel hakemliğin şartları ve uygulaması ile ilgili olarak ayrıca bir çalışma yapıldı. Bu sistem ile birlikte, tam zamanlı olarak hakemlerin görev yapması ve kendilerini daha iyi bir şekilde geliştirebilmeleri sağlanacak.

Yeni talimatta ayrıca, profesyonel eğitimciler için yol açılırken, bu şekilde hakemliği meslek edinmiş kişilerin ileride yine bu yolda ilerleyebilmeleri ve tecrübelerini aktarabilmeleri öngörüldü.

MHK YAPILANMASI DEĞİŞTİ

Yeni MHK yapılanmasında, komisyon, kurul ve alt-kurul şeklindeki yapılanma yerini “Sorumlu Üye” şeklindeki yapılanmaya bıraktı.

MHK içerisinden “Eğitim ve Planlamadan Sorumlu Üyeler”, “Mentör ve Yetenekli Hakemlerden Sorumlu Üyeler” ve “Gözlemcilerden Sorumlu Üyelerin” atanması yapılacak.

MHK içinde görev yapan Hakem İşleri Müdürü'nün görev alanı, diğer ülkelerde olduğu gibi genişletilirken, bu görevi yapan kişiye, hakem raporlarını inceleyerek görüşlerini sunma görevi verildi.

MHK üyelerinin başkanlık edeceği Bölgesel Hakem Kurulları'nın üye sayısı toplam 3 kişi ile sabitlenerek bu kurullarının etkinliğinin artırılması planlanlandı. Bölgesel Hakem Kurulları ise oluşturulacak Bölgesel Lig'lere hakem, gözlemci ve mentör atamalarını yapma hakkına sahip olacak.

Ayda en az 2 kere toplanacak olan İl Hakem Kurulları'nın atama yetkileri tüm HİF müsabakalarını da alacak şekilde genişletildi. İHK'lar il düzeyindeki hakem, gözlemci ve mentörlerin gelişmeleri ve kadro geçişleri için ilk basamak ve ön bilgiye sahip kurul olarak görev yapacak.

LİSANS İPTALİ YETKİSİ DİSİPLİN KURULUNA DEVREDİLDİ

Yeni talimatla, TFF Yönetim Kurulu'nun yetkisinde olan lisans iptali, TFF Statüsü'nde belirtilen “lisansın iptali” cezası çerçevesinde Disiplin Kurullarına devredildi.

Tüm MHK paydaşları ile ilgili olarak kavram bütünlüğüne gidilirken, özellikle kadro isimleri tüm paydaşlar için birbiri ile paralel hale getirildi. Hakem, gözlemci ve mentör kadrolarının tamamında “il”, “bölgesel”, “ulusal” ve “üst klasman”isimleri kullanılarak birbirleri ile ilintili olan bu paydaşların görev alanları konusunda daha kolay bir fikir edinilmesi amaçlandı.

Talimatta, özellikle bölgesel müsabakalarda görev alması amacıyla Bölgesel Hakem ve Bölgesel Yardımcı Hakem kadroları kuruldu.

Bayan İl Hakemliği, ayrı bir kadro olmaktan çıkartılarak, bayan bölgesel il hakemi kadrosu oluşturulurken, bayan hakemler için gerekli şartları yerine getirdikleri takdirde, Ulusal veya Üst Klasman hakem olma yolu açıldı.

Talimat ile birlikte mentörler için de kadro kurulduğu belirtilirken, yeni Lig ve Bölgesel Hakem Kurulları yapılanması çerçevesinde eğitimciler için yeni kadrolar oluşturuldu.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle