« Hürriyet.com.tr
MENÜ

MHK Başkanı Çulcu: Tırnaklarımla kazıyarak geldim

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) ve Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Mustafa Çulcu, “MHK Başkanlığı görevine birileri sayesinde değil, tırnaklarımla kazıyarak, çok çalışarak geldim” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
TFFHGD Kocaeli Şubesi 8. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Çulcu, Kocaeli'ndeki dernek başkanlığı döneminin bittiğine inandığını belirterek, dernek genel başkanlığı ve MHK başkanlığı görevlerini yürütebilmek adına yeniden aday olmama kararı aldığını söyledi.

Süper Lig'de yönettiği maçların yanı sıra 25 ayrı ülkede 40'a yakın maç yönetme şansı bulduğunu, Türkiye'nin 7 FİFA hakeminden biri olarak hakemlik görevini tamamladığını ifade eden Çulcu, şöyle konuştu:
“Sahada her zaman adaletli ve yürekli davrandım, böyle olmayan zaten hakemlik yapamaz. Şimdi de dernek genel başkanı olarak Türk hakemliğinin en tepesindeyim. Hakemliği bıraktım ve önemli bir göreve daha başladım. Dernek genel başkanlığıyla adeta ateşten bir gömlek giyiyordum, gömleği çıkartmadan MHK başkanlığıyla ikinci gömleği de giydim. Bu iki önemli görevi de birlikte başarıyla yürüteceğim. Bende bu yürek var, bundan kimse kuşku duymasın.
Ben buralara kimsenin yardımıyla gelmedim. Tırnaklarımla kazıyarak, çok çalışarak geldim. Başarılı olmamam için neden yok. Kimseye diyet borcum da yok. Adam gibi geldim, adam gibi giderim. İstersem, ya da sayın Federasyon Başkanımız Haluk Ulusoy 'Yeter kardeşim' derse bırakırım. Ama kaldığım süre içinde adam gibi hizmet yaparım.”

KOCAELİ'NDEKİ ÇALIŞMALAR

Çulcu, Kocaeli'nde kendisinden önceki dönemlerde İl Hakem Kurulu ile Dernek Yönetim Kurulu arasındaki kişisel kaprislerin pek çok hakemin önünü tıkadığını, kendilerinin ise özellikle klasman tekliflerinde İl Hakem Kurulu'nun işine karışmayıp, yalnızca fikir beyan ettiklerini bildirdi.

Hiçbir hakem için İl Hakem Kurulu'na baskı yapmadığını iddia eden Çulcu, şöyle devam etti: “Hakemlik kurumunun gereği bazı arkadaşlar bir üst klasmana yükseldi ya da bir alt klasmana geriledi. Ben hiçbir zaman kimsenin klasman düşmesi için uğraş vermedim. Her hakemin klasman yükselebilmesi için gerektiğinde el, etek öptüm, kapı çaldım. İldeki görev sürem içinde bir dönem 6 hakem üst klasmana teklif edildi, 5 kişinin yükselebilmesi için bir sezon boyunca TFF Yönetim Kurulu Üyesi Rafet Kırgız'ın kapısını aşındırdım. Bunlar unutulmasın. Bu arkadaşlar o dönemde yükseldiler ama ne oldu, sonraki sene 2-3 maçla küme düştüler. 'Mustafa Çulcu düşürdü' denildi. Şimdi MHK'nin başıyım, haydi bakalım, artık herşey elimde. Ama yok arkadaş, oraya gelmek kolay değil. Oraya gelip hakemlik yapmak hiç kolay değil. Emeğe saygım var, bu güne kadar haftada 5 gün idman yaptım, bir gün maç yönettim, bir gün de dinlendim. Böyle çalışan, hırslı, azimli arkadaşlar daha yukarıları hak eder.”
Çulcu'nun konuşmasının ardından yapılan seçimde, kullanılan 126 oydan 65'ini alan Refik Aka başkanlığa seçildi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler