Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  MGK'ya saatler kala Org. Başbuğ'un ses kaydı çıktı

  19 Şubat 2010 - 16:12Son Güncelleme : 19 Şubat 2010 - 18:03

  Sonunda bu da oldu. Birçok komutanın ardından Genelkurmay Başkanının da ses kaydı dolaşıma çıktı. Kritik Milli Güvenlik Kurulu toplantısına saatler kala Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ’un bir ses kaydı internette yayına verildi. Yargı-hükümet-TSK eksenindeki gerilimin ana gündem maddesi olması beklenen toplantı başlarken basına sızan ses kaydında birbirinden ilginç anekdotlar bulunuyor. Arınç’a suikast iddiasıyla suçlanan subayların ofislerinde yapılan ‘Kozmik arama’ya dikkati çeken Başbuğ ilginç değerlendirmeler yapıyor. Ancak ses kaydının kimler tarafından alındığı ve internete nasıl servis edildiği hala merak konusu…

  İŞTE BAŞBUĞ’UN SES KAYDI:

  “Şimdi değerli arkadaşlar. Adamlar hataları istismar ediyorlar. Bu önemli. Burada hata var. Hata iyi niyetli oluyor. Bilinçli oluyor. Cehaletten ileri geliyor. Hatanın çeşitli şeyleri olabilir. Ayrı bir konu ama şunu bilmemiz gerekir ki bir hata var... Ve bu hata istismar ediliyor, kullanılıyor.

  Örnek, bu Ankara Seferberlik Kurulu Bölge Başkanlığındaki yaşadığımız bir olay. Evet, bunlara biz görev verdik. Ben verdim, hiç kimse de ırgalamasın, ben verdim. O görevi arkadaşlar icra ediyorlar. Uzun süredir icra ediyorlar. Yapılan ne, bu adamlar sürekli orada, yapılan ne? Nedir yapılan:

  Daha görev yaptığınız bölgenin karakteristiğini bir kere tam bilmeniz lazım yani. Bölge hassas bir bölge ve bir yığın adam var orada. Benim adamımın bunu görmesi lazım, sizin görmeniz lazım, görmüyor... O zaman bu bir hatadır. Uzun süre o görevi yapıyorsunuz, izleniyorsunuz yani. Kendiniz bunu hissetmeniz lazım. Anlamanız lazım. Anlayamıyorlar. Profesyonel yeteneklerde sıkıntılar var.

  Efendim işte bu Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığına gelecekler, arayacaklar. Yani ne yapacaksınız: Bir: aratmayacaksınız, aratmazsanız ne olacak? Arayabilirler mi? Girdim. Giremezsiniz desen ne yapacaklar, girebilirler mi oraya? Nah girerler...Yok böyle bir şey, giremezlerdi yani.

  İki; oraya böyle giremezsiniz, bilmem ne yapamazsınız, ne olacak o ondan sonra? Silahlı Kuvvetlerin üzerinde şey gibi kalacaktı. Ne gereği var. Kuşku doğuracak... Buyur, buyur ara efendim işte yok Özel Kuvvetlerin kozmiğine girildi. Eee tabi bunun psikolojik etkisi de vardır. Gereriz, giremeyiz, girdik bilmem ne tamam doğru.

  "İÇİMİZDEKİ ÇÜRÜKLER YÜZÜNDEN BİLGİ SIZIYOR"

  Olur mu? Neden olmasın? Bilgi sızmaları oluyor maalesef, efendim Silahlı Kuvvetlerde hiç bilgi sızması olmaz. Olur. Yani maalesef olur. Niye? Çünkü maalesef çürükler yüzünden, maalesef. Ama işte zarar. O zaman bu şekilde olan arkadaşlar, siz iyi tespit etmeniz lazım. Tabur Komutanlığının, sizin sorumluluğunuzda.

  Bir albay çıkıyor 10 senedir efendim akaryakıt kaçakçılığının içinde, on senedir... Ya kardeşim bu adamın amiri memuru yok mu? Ya arkadaşlar, gözünüzü açın. Bakın artık alt kademeleriniz hata yaparsa elbette hukuki tarafı ayrı bir konu tabii ki ama idari kurul da var. Bunların altındaki, adam bilmem ne yaptı denilecektir. Orada hakikaten sepet gibi ortada.

  "HER ŞEYİN ZAMANI VAR! ZANNETMEYİN Kİ OLAYLARI UZAKTAN SEYREDİYORUZ..."

  Diğer önemli bir konu şu anda belki de en önemli konu. Bu da özellikle son bir iki yıldır, gördüğümüz Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı yürütülen faaliyetler. TSK kuvvetlerine karşı yürütülen psikolojik harekattır. Bunu herkes anlamıyor. Herkes gibi ben de doluyum, ama belki her şeyi biraz daha bilen birisi olarak dimdik olacağız, dimdik duracağız fakat her şeyin bir zamanı var. Artı biz ne yapıyoruz tabi ki asimetrik psikolojik harekat unsurları gerçekten ayrıntılı, kapsamlı olarak biliyoruz, bu basit de değil. Ha burada benim görevim ne, her defasında çıkıp ortaya şikayet etmek, şimdilik ortaya şikayet ediyoruz. Makamlar şikayet makamları değil olayları uzaktan seyrediyoruz anlamına gelmez, tamam mı? Tabi ki her şeyin zamanı yordamı her şeyi herkes bilmez, tamam.”

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 421 Yorum }
  • hakan şahin 19.2.2010 20:42:48
   MUZ CUMHURİYETİ NİN GEN. KUR. BAŞKANI GİBİ KONUŞMUŞ..ALKIŞ TUTANLARI ESEF İLE KARŞILIYORUM........
  • aysu çilingir 19.2.2010 20:42:17
   Kelimenin tam anlamıyla rezalet... ABD askeri kafanıza çuval geçirince sesiniz çıkmıyor, ülkenin yürütme organı arama yapınca karşısında kabadayı kesiliyorsunuz. İsterseniz ABD'den asker getirelim sizi aratmaya, çünkü ancak ona izin veriyorsunuz. Türk milletine hiç mi saygınız yok sizin. ayıp....
  • Ercan Mire 19.2.2010 20:33:09
   Türk Halkı her türlü yıpratma girişimlerine ve atklara rağmen çok büyük bir oranda tam olarak ordusunun arkasındadır. Gerektiğinde her şeyden feda edebilecek çoğunluğa sahip Türk Halkı ordusuyla bu psikolojik harekatı da yerle bir edecektir.
  • Mehmet Gencel 19.2.2010 20:33:06
   tsk'nin icinde dinleme yapanlardan aldiklari dinleme kayitlarini internete servis eden, bunlari kullanip tsk'yi yipratmaya cailsan taraf gazetesi calisanlari sorgulanmalidir. o zaman tsk icindeki curukler ortaya cikacak, kimlerin yabanci servislere calistigi anlasilacaktir.
  • SEKOYA 1 19.2.2010 20:23:51
   Birileri TSK'yı,Yargıyı belki yakın bir zamanda emniyeti, elinden geldiğince yıpratmaya çalışıyor ve nedense kimse çıkıp kral çıplak diyemiyor.Merak ediyorum o masallardaki küçük çocuğumu bekliyoruz acaba?
  • ALP TURKDOGDU 19.2.2010 20:21:38
   lütfen her konuyu ülkene zarar verecek kedi vatandaşlarını kendı kurumlarını karşı karşıya getirecek şekilde işlemeye yorumlar yapmaya devam etmeyin türkün türkten başkadostu yoktur lafı bu gelişmelerle catırdamaya başladi ülke birlik beraberligini kaybetme noktasına geldi müsade etmeyin üzülürsünüz
  Sayfa Başı
  Haberlerrebiülevvel ayırebiülevvel ayı önemiyarın ne kandiliyarın ne kandili kutlanacakçeyrek altın fiyatlarıaltın fiyatlarıgram altın