Gündem Haberleri

GÜNDEM

  MGK'da cezaevi operasyonları

  Hürriyet Haber
  23.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 23.12.2000 - 00:01

  Milli Güvenlik Kurulu'nun dün yapılan yılın son toplantısında ana gündem maddelerini, cezaevlerine yönelik operasyonlar ile Türkiye'yi AB üyeliğine hazırlayacak en önemli kilometre taşlarından birisi olan ‘ulusal program’ın hazırlanmasına ilişkin çalışmalar oluşturdu.

  Cumhurbaşkanı Ahmet Hecdet Sezer'in başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplanan MGK yaklaşık 5 saat sürdü. MGK'da dün ilk kez Cumhurbaşkanı Sezer'in talebiyle yeni bir uygulama da hayata geçirildi ve foto muhabirleri ile kameramanların toplantıdan görüntü almasına izin verilmedi.

  ULUSAL PROGRAM

  MGK'nın bir bölümüne DPT Müsteşarı Akın İzmirlioğlu ile AB Genel Sekreteri Volkan Vural da katıldı. Her iki bürokrat, Türkiye'ye ilişkin Katılım Ortaklığı Belgesi'nin (KOB) açıklanmasından sonra Ankara'nın Brüksel'e sunacağı ‘ulusal program’a ilişkin çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bununla ilgili açıklamada, AB'nin Türkiye'den istediği ‘‘Kürtçe TV ve eğitim ile MGK'da asker etkisinin azaltılmasına’’ ilişkin taleplerine hiç değinilmemesi dikkat çekti.

  MGK'da, cezaevlerine yönelik ‘‘hayata dönüş operasyonları’’ ile polisin izinsiz olarak yaptığı yürüyüşler de masaya yatırıldı. MGK Genel Sekreterliği'nin açıklamasında asayiş ve güvenlikle ilgili şu ifadeler yer aldı: ‘‘Toplantıda ülke genelindeki güvenlik ve asayiş durumu ile bunu etkileyen iç ve dış gelişmeler konusunda, güvenlik makamları tarafından hazırlanan raporlar değerlendirilmiş, bu çerçevede ülkede kamu düzenini, birlik ve beraberliği, huzur ve güveni bozmaya yönelik faaliyetlere karşı alınan tedbirler gözden geçirilmiştir.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı