Gündem Haberleri

  MGK tasarısı TBMM'ye sunuldu

  Hürriyet Haber
  28.12.2001 - 19:52 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcıları ile Adalet Bakanı`nın da Milli Güvenlik Kurulu üyesi olmasına olanak sağlayan ve MGK`nın kararlarının niteliğini yeniden tanımlayan yasa tasarısı, TBMM Başkanlığı`na sunuldu.

  Milli Güvenlik Kurulu ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, 2 maddeden oluşuyor.

  Tasarıda, Milli Güvenlik Kurulu`nun üyelerini sayan fıkra, ``MGK, Cumhurbaşkanının başkanlığında Başbakan, Genelkurmay Başkanı, BaşbakanYardımcıları, Adalet, Milli Savunma, İçişleri, Dışişleri bakanları, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanları ile Jandarma Genel Komutanından oluşur`` şeklinde değiştirildi. Değişiklikle üyeler arasına Başbakan Yardımcıları ile Adalet Bakanı da eklendi.
     
  MGK`NIN GÖREVLERİ
    
  Tasarıyla ayrıca, Milli Güvenlik Kurulu ve Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Kanunu`nun, MGK`nın görevlerine ilişkin 4. maddesinde de değişiklikler yapıldı.

  Birinci fıkranın  (a) bendinde yapılan değişiklikle ``MGK, Devletin milli güvenlik siyasetinin tayini, tespiti ve uygulaması ile ilgili tavsiye kararları alır ve gerekli koordinasyonun sağlanması konularında görüş tespit eder`` hükmü getirildi. Yürürlükteki düzenlemede, ``MGK, devletin milli güvenlik siyasetinin tayini, tespiti ve uygulanması ile ilgili kararların alınması ve gerekli koordinasyonun sağlanması konularında görüş tespit eder`` hükmü yer alıyor. Getirilen değişiklikle MGK`nın ``tavsiye kararları`` alacağı hükmedildi.

  Görevlere ilişkin ikinci fıkradaki değişiklikle de ``MGK, tespit ettiği bu görüş, tedbir ve esaslar ile tavsiye kararlarını Bakanlar Kurulu`na bildirir ve kanunlarla verilen diğer görevleri yerine getirir``  hükmüne yer verildi. Yürürlükteki düzenleme ise ``MGK tespit ettiği bu görüş, tedbir ve esasları Kurul kararı halinde Bakanlar Kurulu`na bildirir ve kanunlarla verilen diğer görevleri yerine getirir`` hükmünü içeriyor. Bu fıkradaki değişiklikle de Kurul kararlarının ``tavsiye`` niteliğinde olduğu kuralı getirilirken, ``Kurul kararı halinde Bakanlar Kurulu`na bildirir`` ibaresindeki ``Kurul kararı halinde`` bölümü de yasadan çıkarıldı.Tasarının gerekçesinde, Anayasa`nın 118. maddesinde yapılan değişikliğe paralel olarak MGK`nın devletin milli güvenlik siyasetinintayini, tespiti ve uygulanması ile ilgili kararlarının ``tavsiye`` niteliğinde olduğunun hükme bağlandığı belirtildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı