Gündem Haberleri

  MGK, Çankaya’da İran’ı masaya yatırdı

  Uğur ERGAN/ANKARA
  24.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nükleer faaliyetleri nedeniyle dünyanın yeni sıcak noktası haline gelen İran dünkü Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ana gündem maddesini oluşturdu. Çankaya Köşkü’nde 6 saat süren toplantıda Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, HAMAS ile yapılan görüşmeleri hükümet adına Kurul üyelerine aktardı.

  NÜKLEER faaliyetlerine ve uranyum zenginleştirme çalışmalarına başlayan İran, Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) dünkü Şubat ayı olağan toplantısında masaya yatırıldı.

  İran’ın nükleer faaliyetleri nedeniyle olabilecek muhtemel gelişmeler ve ciddi bir kriz halinde Türkiye’nin takınacağı tavır ile yürütmesi gereken diplomasiye ilişkin senaryolar MGK’da görüşüldü. MGK’da, sürenin azalmasına rağmen sorunun diplomasi yoluyla çözümü için yeterli vakit olduğu dile getirilirken, İran’ın bunun için kendisinden istenen şeffaf ve tam işbirliğini hayata geçirmesinin önemine vurgu yapıldı.

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) 4 Şubat’ta aldığı "Eğer İran 6 Mart’a kadar ajansla şeffaf ve eksiksiz şekilde çalışmaya yanaşmazsa konuyu doğrudan BM Güvenlik Konseyi’ne götüreceğine" dair aldığı karardan sonra İran Dışişleri Bakanı Monaçehr Muttaki ile yaptığı telefon görüşmeleri ve Türkiye’nin UAEA’nin Viyana’daki merkezi nezdinde yaptığı girişimler hakkında kurul üyelerine bilgi verdi.

  Konu MGK bildirisine "İran ile uluslararası toplum arasındaki ilişkiler ve UAEA’nın İran’ın nükleer programı hakkında 4 Şubat 2006 tarihinde aldığı karara ilişkin son gelişmeler irdelenmiştir" sözleriyle yansıdı.

  TERÖRLE MÜCADELE

  MGK’da terörle mücadele konusu da görüşüldü. Bildiride, "Ülkemizin güvenlik ve asayişini etkileyen iç ve dış gelişmeler gözden geçirilmiş, bu bağlamda Terörle Mücadele Yüksek Kurulu (TMYK) Başkanı Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’den, kurulun çalışmaları hakkında bilgi alınmıştır" denilirken, askeri kanatın daha önce TMYK’da gündeme getirdiği jandarmanın polis bölgesinde de operasyon yapmasına yetki verecek esnekliği bir kez daha dile getirdiği öğrenildi.

  HAMAS BİLGİSİ

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in başkanlığında Çankaya Köşkü’nde yaklaşık 6 saat süren MGK’da hükümet, kurulun asker üyelerine Hamas ziyaretiyle ilgili bilgi verdi. Dişişleri Bakanı Gül, Hamas heyetiyle kendisinin yaptığı görüşmeye ilişkin şu bilgileri aktarırken, "Hamas’a uluslararası camianın beklentilerini dolaysız ifadelerle son derece net anlattık. Bu tavsiyelerimize uyun mesajı verdik" dedi.

  TİKA’NIN FAALİYETLERİ

  Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi’nin (TİKA) bağlı olduğu Devlet Bakanı Beşir Atalay ile TİKA Başkanı Hakan Fidan da MGK’ya katılarak, "Türkiye’nin dış yardımlarına ilişkin stratejisi, uygulama ilkeleri ile proje ve faaliyetlerini" kurul üyelerine anlattı. Bu kapsamda TİKA’nın özellikle Filistin’deki çalışmaları da aktarıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı