Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mezunların mesleğe merhaba sergisi

  Hürriyet Haber
  19 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 19 Aralık 2000 - 00:01

  Mimar Sinan Üniversitesi mezunlarının diploma projeleri 22 Aralık Cuma gününe kadar MSÜ Osman Hamdi Bey Salonu'nda sergileniyor. Sergi yeni mezunları mesleki çevreye tanıtmayı hedefliyor.

  Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi farklı dallarda eğitim gören sanatçı ve tasarımcı adaylarının eserlerinin yer aldığı bir sergi açtı. ‘‘Mezunlar 2000’’ adlı sergiyle yeni mezun gençlerin ‘‘mesleki çevre’’ye tanıtılması amaçlanıyor. Sergi, ‘‘Mezunlar Kataloğu’’ adlı kitap çalışmasıyla destekleniyor.

  1883 yılında Sanayi-i Nefise Mektebi Ali'si adıyla kurulan, 1928-1982 yılları arasında Güzel Sanatlar Akademisi adını taşıyan Mimar Sinan Üniversitesi birçok önemli sanatçı yetiştirmiş bir öğretim kurumu. Bir güzel sanatlar üniversitesi kimliği taşıyan Mimar Sinan Üniversitesi, dokuz bölümde mezun veriyor.

  Sanat yaşamına yeni adım atan mezunlarının ilk tanıtımının yapıldığı sergide Resim, Heykel, Grafik, Seramik, Tekstil, Sinema TV, Sahne Dekorları ve Kostümü, Fotoğraf ve Geleneksel Türk El Sanatları Bölümleri'nden bu yıl mezun olan öğrencilerin diploma projeleri yer alıyor. MSÜ Rektörü Prof. İsmet Vildan Alptekin de, katalogda yer alan sunuş yazısında, ‘‘Güzel Sanatlar Fakültesi dekanlığı, tüm öğrencilerinin 2000 yılı mezuniyet çalışmalarını yayımlayarak, fakülte ve bölümlerinin bir durum saptamasını yapmaktadır,’’ diye belirtiyor.

  Mezun sergilerini desteklemek amacıyla her yıl hazırlanması planlanan katalogların bu yıl yayımlanan ilkinde ise öğrenimlerini başarıyla tamamlayan öğrencilerin örnek çalışmaları bir araya getiriliyor. Sergi kataloğu öğrencilerin çalışmalarını bir kitap formatında kalıcı hale getirerek, öğrencilerin gelişim süreçlerini izleme, bilgi ve yetenekleri hakkında gerekli yorumlara ulaşabilme olanağı sağlıyor.

  ‘‘Mezunlar 2000’’ sergisi 22 Aralık Cuma gününe kadar Fındıklı Mimar Sinan Üniversitesi Osman Hamdi Bey Salonu'nda hafta içi her gün 10.00 - 17.00 saatleri arasında gezilebilir.

  Fotoğraf Bölümü’nden Saliha Dıraman,’Deprem’, siyah-beyaz fotoğraf (en üstte). Resim Bölümü’nden Tijen Kasımoğlu,’İstiklal Caddesi’, tuval üzerine yağlıboya (üstte). Grafik Bölümü’nden Didem Şentürk, ‘Greenpeace Billboard Dizisi’ (sağda). Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü’nden Başak Çoraklı, ‘Çini Pano’,seramik, ahşap (altta).

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı