MERSİN HABERLERİ

Mezitli'ye Hasan Ali Yücel Parkı

DHA
28.04.2017 - 13:31Son Güncelleme :
DHA

MERSİN'in merkez Mezitli İlçe Belediyesi, Köy Enstitüleri'nin kurucusu Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel adına park açtı.
Atatürk Mahallesi’ndeki parkın açılışına Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, CHP Mezitli İlçe Başkanı Gökhan Gök, Belediye Meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Açılış töreninde Köy Enstitüleri nostaljisi yaşandı. Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği üyesi emekli öğretmenlerden oluşan koro mandolin ve ney konseri verdi. Dernek Başkanı Özler Çakır yaptığı konuşmada "Köy Enstitüleri sadece öğretmen değil çevresine sahip çıkan, iyi bir insan yetiştiriyordu. Bu nedenle Hasan Ali Yücel adına park açarak bizi onurlandıran Mezitli Belediye Başkanımız Neşet Tarhan’a teşekkür ederiz" dedi.
İSİM KARARI OYBİRLİĞİYLE
Köy Enstitüleri'nin son mezunlarından emekli öğretmen Ali Şahabettin Aktaş da anılarını anlattı. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ise parkın adına CHP, AK Parti ve MHP’li Meclis üyelerinin oybirliği ile karar verdiğini vurgulayarak şunları söyledi:
"Hasan Ali Yücel gibi devrimci bir Milli Eğitim Bakanını unutmamak gerekiyor. Şimdi sorarsak şu andaki Milli Eğitim Bakanının adını bu alanda bulunanların yüzde 50’si bile bilmiyordur. Ama Hasan Ali Yücel gibi devrimci olan, yaptıklarıyla iz bırakan isimler hiçbir zaman silinmeyecektir. O dönemki Köy Enstitüleri'ni günümüz koşullarına uygun şekilde yeniden düzenlememiz gerekiyor."

MERSİN, (DHA)
FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Mezitli'ye Hasan Ali Yücel Parkı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Nisan 2017 tarihinde saat 13 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mezitli'ye Hasan Ali Yücel Parkı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı