"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Mezhep ayrılığı

Güzin Abla

İstanbul'dan Gökçe

Güzin abla, ben 19 yaşında bir genç kızım. Erkek arkadaşım benimle evlenmek istiyor, ama ailem buna karşı. Çünkü mezhep ayrılığı var. Ve buna çok karşılar. Onu çok seviyorum, ama ailem böyle bir şeye izin vermeyecek. Bu konuyu onlara defalarca açıkladım, ama bana çok sert tepkide bulundular. Erkek arkadaşım beni bu konuda çok sıkıştırıyor ve ben de onunla hayatımı birleştirmek istiyorum.

* * *

Sevgili kızım, ne yazık ki hálá mezhep ya da yöre ayrılığı gibi, şehirli kızı, köy kızı gibi birtakım çağ dışı nedenler ileri sürülerek gençlerin evlenmesine engel olunuyor. Aileler illa çocuklarının kendi seçtikleri kişilerle evlenmesi için dayatacak, direnecek bir neden buluyorlar nasılsa. Mezhep ayrılığı olmazsa, bu defa tahsil farkı, yok aynı köyden olmaması, yok babasının, büyükbabasının bir zamanlar o aileye karşı düşmanlığı gibi sıradan bahaneler yaratılıyor. Ama sonuçta neden aynı. Sevgili kızım, dinimiz İslamdır. Peygamberimiz bir, yaratanımız birdir. Eğer bu çocuk sana mutluluk verebilecekse, seni geçindirebilecek, sana sevgiyle, saygıyla samimiyetle sarılabilecekse, güvenilecek dürüst bir çocuksa neden evlenmeyeceksiniz ki? Ailesi iyi insanlarsa, sana sahip çıkabilirler. Anne ve babanın da rızasını alman çok önemli tabii ki. Seni kaybetmek istemiyorlarsa, belki yürekleri yumuşar. Canına kıymak da ne demekmiş? Asıl en büyük günah intihardır.

X