Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Mezarlığa yumurta göm dileğin yerine gelsin

Türbelere adaklar adamak, mumlar yakmak alıştığımız haberlerden...

Ama son zamanlarda önemli dilekleri olanlar, farklı bir yönteme başvurmaya başlamış. Aralarında ünlü simaların da bulunduğu çok sayıda kişi, sık sık Fenerbahçe’deki bir Ortodoks kilisesini ziyaret ediyormuş. Özel olarak boyanıp süslenmiş yumurtaları buradaki din görevlisine okutup, daha sonra onları Ortodoks mezarlığına gömüyorlarmış! Nedeni ise böyle yapıldığı takdirde tüm dileklerin gerçekleşeceği inancıymış. Yöntemi deneyenler arasında duyduğuma göre iki kız kardeş, Ahu Tuğbay ile Afet Karacan da varmış. Ahu Hanım kızı Yasemin Kozanoğlu’nun iyi bir evlilik yapmasını, Afet Karacan da sağlıklı bir torun görmeyi dilemiş.

Ayrılık acısı dindi

Orman eski Genel Müdürü Hakkı Karamızrak’ın kızı Müge Karamızrak, 7 yıl önce Alman işadamı Hans Zimmer ile evlenmiş ve Köln’e yerleşmişti. Bu evlilik geçtiğimiz yıl bitti. Karamızrak kızı Luvena’yla birlikte İstanbul’a yerleşti. Ona geçtiğimiz gece The Ritz Carlton Otel’in altındaki Frederic’s Restaurant’da rastladım. New York’da yaşayan tasarımcı Emre Ertük’le eğlencenin tadını çıkarıyor, halinden de çok memnun görünüyordu.

Torun istiyor

Sema Çelebi, geçtiğimiz akşam oğlu Ali Çelebi ve arkadaşı Ali Sayar’la birlikte Frederic’s Restaurant’daydı. Aynı isimdeki iki kişinin arasında durunca dilek dileme adetini unutmayan Sema Hanım, iki Ali’yi yanına alarak dilek tuttu. Dileğini soranlara da "Oğlumun evlenmesini ve bir an önce torunumu kucağıma almayı diledim" diye yanıt verdi. Bu arada Sema Çelebi Bebek’teki A la Gurme adlı ıstakozcuyla hiçbir ilişkisinin kalmadığını, artık Etiler’deki Lobster+plus adlı yeni ıstakozcusunda hizmet verdiğini belirtti. Buradan sipariş vermek isteyenler, (0212) 287 62 17 numaralı telefonu arayabilirler.

İlgi alanları ortak

Kurtuluş’taki Galeri Baraz’ın sahibi Yahşi Baraz, ilk evliliğini yatırım danışmanı olan Hülya Hanım’la yapmıştı. Ancak bu evlilik 6 yıl kadar önce noktalandı. Yahşi Bey sonrasında gönlünü ressam Maria Kılıçoğlu’na kaptırdı. Kendisine ait galeride sergi açtı günlerde Kılıçoğlu ile tanışan Baraz, çok geçmeden yeniden nikah masasına oturdu. Sanat bu çiftin özel ilgi alanına giriyor, dolayısıyla onlar hemen her sergide kendini gösteriyor. Baraz ile Kılıçoğlu’na geçtiğimiz akşam da Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’nde rastladım.

Pastasız kutlama

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin prima donna’sı Hülya Aksular, 41’inci yaşını önceki gün kutladı. Arkadaşı İsmail Acar’ın resim atölyesinde sade bir kutlama yapan Aksular, 50 kişilik partide pasta kesmeye bile gerek duymadı. Aksular’ı kızı Sude Meriç ile eski eşi Mişa Kolazin de o akşam yalnız bırakmamıştı.

Çarmıklılar buluştu

İnşaat, savunma sanayii, finans, turizm ve matbaacılık gibi farklı alanlarda faaliyet gösteren yaklaşık 20 şirket ve 26 iştiraki bünyesinde barındıran Nurol Holding, kuruluşunun 40. yılını Ankara Sheraton Oteli’nde düzenlenen geceyle kutladı. Nurettin Çarmıklı’nın sahibi olduğu kuruluşun 40. yıl kutlaması, tüm Çarmıklı ailesini de Ankara’da bir araya getirdi. Nurettin Bey’in Londra’da yaşayan oğlu Sabri Çarmıklı bu özel gece için Ankara’ya gelirken, İstanbul davetlerinin vazgeçilmez simalarından Zeynep-Osman Çarmıklı da akrabalarının yanında yer almıştı.

Eteği çok beğenildi

Leyla Alaton, geçtiğimiz ay eşi Mehmet Günyeli ve oğulları Eros’la çıktığı Fas tatilindan döndü. Alaton, iki hafta süren tatilden döner dönmez de Fransız fotoğrafçı Henri Cartier-Bresson’un fotoğraf sergisininin açılışına katıldı. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’ndeki sergiyi, Bresson’un fotoğrafçı eşi Martine Franck’le gezen Leyla Hanım’ın otantik eteği dikkat çekti. Martine Franck’in de çok beğendiğini belirttiği eteği, Leyla Alaton tatili sırasında Fas’tan almış.

Kitabını imzalattı

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’yi ziyaret eden Microsoft Başkanı ve baş yazılım mimarı Bill Gates, geçtiğimiz gün Çırağan Oteli’nde bir konuşma yaptı. Onun konuşmasını bitirmesinin hemen ardından, çok sayıda katılımcı kendisiyle tanışmak için yarışa girdi. Kalabalık arasında Merva Ulusoy da vardı. CNN Türk’te "İş’te Gündem" adlı programı hazırlayıp sunan Ulusoy, Gates’e "Business @ the Speed of Thought" (Düşünce Hızında İş) adlı kitabını da imzalattı.

Kendini eve kapadı

Seramik sanatçısı Prof. Dr. Jale Yılmabaşar, haftalardır evinden dışarı adım atmıyordu. Uzun zamandır üzerinde çalıştığı kitabını tamamlamak için Beylerbeyi’ndeki yalısına kapanan Yılmabaşar, epey de yol katetti. Eserinin üzerinde son rötuşları yaptığını duyduğum Jale Hanım’ın kitabı yakında kitabevlerinin raflarında yerini alacakmış.

Beyoğlu’ndaki Tokyo

Tokyo Restaurant-Sushi Bar, kısa süre önce Beyoğlu’nda kapılarını açtı. Restoranda artık aşina olmaya başladığımız Sushi Bar’ın yanı sıra, Japon kültüründe önemli yer tutan "tatami odaları" da var. Türkiye’de pek bilinmeyen bu odalar, Japonya’dan getirilen orijinal bambu döşemelerle kaplanmış, yer sofraları ve minderlerle döşenmiş. Ayrıca sürgülü Japon kapılarla birbirinden ayrılabiliyorlar da...
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI