Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Meyvelere doping

  Hürriyet Haber
  28.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 28.05.2000 - 00:01

  Fazla ve sık dikildiği için verimleri düşen ağaçların kaliteli ürün vermesinde modern teknoloji kullanılacak

  ISPARTA'da Tarım İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen meyveciliğin sorunları ve çözüm önerilerinin ele alındığı bir panel düzenlendi. Panelde konuşan Vali H. İbrahim Daşöz, modern meyvecilikte dünyanın kullandığı yöntemlerin iyi izlenmesi gerektiğini söyledi. Daşöz, ‘‘Gelişmiş ülkeler bu konuda neler yapıyorsa, biz de onu yapmalıyız’’ dedi.

  ORGANİK TARIM

  Kültür Merkezi'ndeki panele Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Danışmanı Alim Turan ile çevre ilçelerin kaymakam ve belediye başkanlarıyla yaklaşık 500 çiftçi katıldı. Organik tarım tekniklerinin tartışıldığı panelde konuşmacılar, Isparta'daki meyve bahçelerinin yeniden gözden geçirilerek modernize edilmesini istediler.

  VERİM AZALDI

  Çok ürün alabilmek amacıyla bahçelere gereğinden fazla ağaç dikildiğini, bunun da verimliliği azaltığına dikkat çeken uzmanlar ise ‘‘Bu ağaçlardan düşünüldüğü gibi ilk başlarda bol ve kaliteli ürün alınmıştır. Ancak ağaçlar yaşlandıkta verimleri de düşmüştür. Bölge meyveciliğinin gelişimi için zaman geçirilmeden yeni yapılanmaya gidilmelidir’’ diye konuştular.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı