MEY'i alıp sattı, gözü şimdi yeni şirketlerde

Hürriyet Haber
12 Ekim 2011 - 15:27Son Güncelleme : 12 Ekim 2011 - 15:46

TPG Capital Kurucu Ortağı David Bonderman, Türkiye'de yatırım yapabileceklerini belirterek, “Bu piyasaya önemli kaynaklarımızı aktarmak istiyoruz, ilave anlaşmalar arıyoruz” dedi. TPG Capital Türkiye'ye Mey İçki'yi alarak girmiş, daha sonra şirketi İngiliz Diaego'ya satmıştı.

Bonderman, Türkiye'ye Yatırım TPG Perspektifi Konferansı'nda gazeteci, yazar ve televizyon programcısı Mehmet Ali Birand'ın sorularını yanıtladı.

“Bundan sonrası için çok endişeli olmalı mıyız?” şeklindeki soru üzerine Bonderman, dünyanın bugün içinde bulunduğu noktaya bir gün, bir hafta ya da bir ayda gelinmediğini, 30 yıldır kaldıraç üzerine kaldıraç eklenen bir dünyanın söz konusu olduğunu, şimdi bu kaldıraçların birer birer ortadan kalkmasıyla ortaya çıkan durumun değişmesinin biraz zaman alacağını söyledi.

Hükümetlerin şu anda yapmaları gereken noktalara odaklandıklarını ifade eden Bonderman, çok erken harekete geçmesinden dolayı Türkiye'nin gayet rekabetçi bir pozisyonda olduğunu vurguladı.

Bonderman, “Gelişmiş dünya bir süre daha çok iyiye gitmeyecek. Gelişmekte olan ülkeler biraz daha farklı. Sonuçta herkes Avrupa'da bankaların kredi vermemesinden, Amerikan bankalarının Avrupa bankalarına verdiği fonlarda kısıntıya gitmelerinden etkilenecek. Bu, dünyanın büyüme oranını yavaşlatacak, ama bir trajedi olmayacak” diye konuştu.

Yatırımlarına ilişkin bir soru üzerine de Bonderman, sıfır büyüme olan bir yere yatırım yapıldığında çok daha fazla temkinli olmak gerektiğini kaydederek, “Gelişmekte olan piyasalarda arkadan eser rüzgar, gelişmiş ülkelerde ise önden gelen rüzgar var. Bunu dengelemek gerekiyor. Şu anda gelişmekte olan piyasalarda riskle karşılaşsanız da getiri oldukça yüksek” dedi.

“Cevap evet, büyük ihtimalle evet”

David Bonderman, “Siz Türkiye'de iyi bir kar elde ettiniz ve gittiniz. Türkiye'de başka yatırımlar yapacak mısınız?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Cevap evet, büyük ihtimalle evet. Bizim işimiz belli dönemlerde olur. Belli bir yerde birkaç tane iyi anlaşma yaparsınız. Bu, illa hep orada iyi anlaşmalar olacak demek değildir. Ama o gittiğiniz yerde yine başka fırsatları da değerlendirmeye çalışırsınız. Bu piyasaya önemli kaynaklarımızı aktarmak istiyoruz, ilave anlaşmalar arıyoruz. TPG Capital ve daha büyük yatırım yapan şirketimiz olabilir veya borç fonu olabilir.”

Bonderman, “Siz Türkiye'de Mey'i satın aldınız. Bunu muhafazakar bir hükümet iktidardayken yaptınız. Çekinmediniz mi?” sorusuna da şu yanıtı verdi:

“Yatırım olarak baktığınız zaman, tabii ki iktidardaki hükümete baktık. Söylediklerini nasıl yaptığına, yapıp yapmadığına baktık. AK Parti'nin belli bir geçmişi var. Ama kimse Türkiye'de Türklerin favori içkisini içmekten onları alıkoymayacaktır. Bu sektöre ve bu ülkeye yatırım açısından yatırım yapmanın güvenli olup olmadığına baktık. Sonuçta doğru kararı da vermiş olduk. Genel yatırım politikası olarak konuları değerlendirebilirseniz ve yaptığınız yatırımlar sonuçta akıllıca olursa, o zaman çok bariz olmayan yatırımlardan daha fazla şey elde edebilirsiniz. Çünkü çok bariz olduğunda sermaye her zaman çok fazla gerekebiliyor.”

Günümüzde paranın hangi alana yatırılmasının daha doğru olacağı sorusu üzerine de Bonderman, bunun ne kadar risk alınabileceğine ve ne kadar para bulunduğuna bağlı olduğunu ifade ederek, esprili bir şekilde “Az paranız varsa iyi Türk bankalarından birine koyun. Çünkü oradan geri alabilirsiniz” dedi.

“Enerji alanı önemli”

Bir şirketi satın alırken sermaye piyasasından da hisse alarak değeri yukarı çekmeye çalışıp çalışmadıkları yönündeki soru üzerine de Bonderman, bunun aslında bir girişim sermayesi modeli olmadığını, TPG olarak genellikle hisse almadıklarını söyledi.

David Bonderman, bir izleyicinin Türkiye'de enerji sektörüne yatırım yapıp yapmayacakları sorusu üzerine ise başka ülkelerde yenilenebilir enerjiye yatırım yaptıklarını, enerjinin son 5 yıldaki en büyük alanı oluşturduğunu, dolayısıyla enerjinin TPG için önemli olduğunu kaydetti.
Başka bir soruya da Bonderman, “Bizim için en iyi durum şu; azınlık ya da çoğunluk hissesi değil, nasıl anlaştığınız önemli. Sonuçta ortaklık, ortakların birbirini sevmesi ve anlaşması halinde yürür. Biz dünyanın pek çok ülkesinde aile şirketleri, hükümetlerle çalıştık. Sonuçta önemli olan kişisel ilişkiler... Genel olarak biz bu konuda oldukça iyi olduğumuzu düşünüyoruz” yorumunu yaptı.

“Sadece başlangıca yatırım yapmıyoruz”

Türkiye'de 100-200 milyon dolarlık küçük çaptaki şirketlere yatırım yapmayı düşünüp düşünmedikleri sorusu üzerine ise Bonderman, TPG'nin 20 milyon dolar, 50 milyon dolar veya 75 milyon dolarlık girişim sermayesi yatırımı olabileceği gibi 100-200 milyon dolarlık yatırımının da olabileceğini vurguladı.
Daha büyüdükçe yatırımın TPG Capital Fonu'na geçmiş olacağını belirten Bonderman, “Yeterli sermaye olmazsa ki, bu az olan bir durum, başka ortaklarımızla devreye girebiliyoruz. Biz sadece başlangıca yatırım yapmıyoruz. Çünkü girişim sermayesi olarak yeni işe başlayana yatırım yapmıyoruz. Mevcut faaliyet gösterenin büyüklüğü önemli değil. Değişik alanlarda yatırım yapabiliyoruz. Gayrimenkul alanında da aynı şekilde...” diye konuştu.

“Her zaman burada olacağız”

Konferans sırasında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan David Bonderman, Türkiye'de tüm sektörlere bakacaklarını, enerji, perakende ve medyanın da bunlardan biri olabileceğini söyledi.

Türkiye'de düşündükleri yatırım rakamına ilişkin bir soru üzerine Bonderman, 20-50 milyon dolara kadar yatırım yapan fonlarının yanı sıra, 100 milyon dolardan fazla yatırım yapan fonları da bulunduğunu hatırlattı.
Bonderman, yatırıma ilişkin bir tarihleri olup olmadığı konusunda ise “Her zaman burada olacağız” yorumunu yaptı.

Şu an için Türkiye'de neye baktıklarını paylaşamayacağını ifade eden Bonderman, bir gazetecinin “Ciner Medya Grubu ortaklarından biri olacağınız konusunda spekülasyonlar yapılıyor” değerlendirmesi üzerine, “Medya bu konularda spekülasyon yapmaya devam etsin” dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı