İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

MEYED Başkanı Güney: Meyve suyu nektarına getirilecek ÖTV tüketimi daraltacaktır

DHA
10.11.2017 - 10:53Son Güncelleme :
DHA

İSTANBUL, (DHA) - MEYVE Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Başkanı İlker Güney Torba Yasa kapsamındaki ÖTV uygulaması ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Güney,  "Meyve suyu nektarlarına  getirilecek ÖTV gibi ek bir maliyet, tüketimin daralmasına, akabinde üretimin azalması ve dolayısıyla, çiftçi ve sanayici arasında fiyat baskısı oluşmasına ve Türkiye’de kırsal kalkınmanın sekteye uğramasına sebep olacaktır kaygısını taşımaktayız" dedi.

Meyve suyu endüstrisinin Türkiye'de hammaddesi tarıma dayalı, ekonomiye katma değeri yüksek ve halk sağlığı için faydalı sektörlerin başında geldiğini belirten Güney şunları söyledi:

"Türkiye’nin tarımsal ürünlerinin kalitesi sayesinde, üretilen yüzde 100 meyve suyu ve nektarlarda yüksek oranlı meyve kullanılmakta ve böylece dünya gıda rekabetinde avantaj sağlanmakta, endüstrinin başarısı ile ülke çiftçisi de gelirini garanti altına almaktadır. Hammaddesi hali hazırda maliyetin ciddi bir payını alırken, bu ürünlere getirilecek ÖTV gibi ek bir maliyet, tüketimin daralmasına, akabinde üretimin azalması ve dolayısıyla, çiftçi ve sanayici arasında fiyat baskısı oluşmasına ve Türkiye’de kırsal kalkınmanın sekteye uğramasına sebep olacaktır kaygısını taşımaktayız.

"Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye içecek sektöründe de, tarıma dayalı hammaddesi ile sağlığa faydalı ve besleyici olan kategori  yüzde 100 meyve suyu ve nektarlardır. Bu ürünlerin fiyat artışı tüketicinin sağlıklı ürün alma gücünü maalesef azaltacaktır."

"İTHAL ÜRÜNÜN ÖNÜNÜ AÇARAK YERLİ ÜRÜNÜN KULLANIMINI ORTADAN KALDIRACAKTIR"

Yeni ÖTV tasarısıyla daha önce hiç gündemde olmayan meyve suyu nektarının son dakika devreye almaya çalışmanın, Türk çiftçisinin yetiştirdiği hammaddeye dayalı olan bu ürünün satılmasını zorlaştırmak anlamına geldiğini dile getiren Güney, "Aynı zamanda ithal ürünün önünü açarak yerli ürünün kullanımını ortadan kaldıracaktır.Türkiye’nin kalkınma esasları arasında büyük bir öneme sahip olan tarımın ana kollarından biri olan bu endüstriye gelecek herhangi bir zararın, tüm halkı ve ekonomiyi etkileyeceği kaygımızı tüm kamuoyu ile paylaşmak isteriz" diye konuştu.

(FOTOĞRAFLI)

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde MEYED Başkanı Güney: Meyve suyu nektarına getirilecek ÖTV tüketimi daraltacaktır haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:27
 • Guneş
  08:16
 • Öğle
  13:11
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:45
 • Yatsı
  19:22
Sayfa Başı