MEY: "İddialar asılsız ve kasıtlı"

ANKA
17 Ağustos 2009 - 10:05Son Güncelleme : 17 Ağustos 2009 - 10:05

Burgaz Rakı’nın “Mey İçki’nin vergilendirilmemiş örtülü kazancı bulunduğu gerekçesiyle Maliye Bakanlığı’na yazdığı ihbar dilekçesini, “asılsız ve kasıtlı” iddialar olarak değerlendiren Mey İçki, ticari gizliliği gerekçe göstererek, ürünlerin pazarlama fiyatlarını açıklamaktan kaçındı

Burgaz Rakı’nın “Mey İçki’nin vergilendirilmemiş örtülü kazancı bulunduğu gerekçesiyle Maliye Bakanlığı’na yazdığı ihbar dilekçesini, “asılsız ve kasıtlı” iddialar olarak değerlendiren Mey İçki, ticari gizliliği gerekçe göstererek, ürünlerin pazarlama fiyatlarını açıklamaktan kaçındı. Pazarlama satış fiyatları arasında 1’er kuruş fark olmadığını ifade eden Mey İçki, Burgaz Rakı’nın şikayeti sonrasında Maliye Bakanlığı’nın denetim başlatmadığını açıkladı.

-Burgaz Rakı’nın, “Mey İçki’nin sadece 70 cl’lik rakıda ÖTV matrahını düşük göstererek tahminen 2008’de 62.5 milyon TL’lik örtülü kazanç elde ettiği” iddiasını Mey İçki, “Tamamen karalamaya yönelik bir iftira olduğunu düşünüyoruz. Özellikle bu şikayetin TMSF’nin ödenmeyen borçlarına karşılık olarak Burgaz Rakı’yı satışa çıkardığı bir döneme denk gelmesini manidar buluyoruz” şeklinde cevaplandırdı.

Burgaz Rakı’nın “Mey İçki’nin vergilendirilmemiş örtülü kazancı bulunduğu gerekçesiyle Maliye Bakanlığı’na yazdığı ihbar dilekçesini, “asılsız ve kasıtlı” iddialar olarak değerlendiren Mey İçki, ticari gizliliği gerekçe göstererek, ürünlerin pazarlama fiyatlarını açıklamaktan kaçındı. Pazarlama satış fiyatları arasında 1’er kuruş fark olmadığını ifade eden Mey İçki, Burgaz Rakı’nın şikayeti sonrasında Maliye Bakanlığı’nın denetim başlatmadığını açıkladı. Mey içki, özellikle bu şikayetin TMSF’nin ödenmeyen borçlarına karşılık olarak Burgaz Rakı’yı satışa çıkardığı bir döneme denk gelmesinin manidar olduğunu belirtti.

BURGAZ RAKI’NIN ŞİKAYETİ ASILSIZ VE KASITLI

Mey İçki, Burgaz Rakı’nın şikayet dilekçesinde yer alan iddialarına yönelik olarak ANKA’nın sorularını yanıtladı. Burgaz Rakı’nın “Mey Alkollü İçkiler Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin vergilendirilmemiş örtülü kazancı bulunduğu iddiasıyla” Maliye Bakanlığı’na yaptığı şikayetin asılsız ve kasıtlı olduğu belirtildi. Burgaz Rakı’yı kendilerine göre hesap kitap yaparak bazı iddialarda bulunmakla suçlayan Mey İçki, ticari gizliliği gerekçe göstererek, Burgaz Rakı’nın iddialarına konu olan doneleri üçüncü şahıslara açıklayamayacağını bildirdi. Mey İçki açıklamasında “Varsayımlardan hareketle ağır suçlamalarda bulunmaları hayret vericidir. Çeşitli kamu kurum ve kuruluşları tarafından hakkında soruşturma ve incelemeler yürütülen ve TMSF tarafından varlıklarına el konulan ve ihale ile satışa çıkarılan Burgaz Rakı’nın karalama kampanyası ve bazı medya kuruluşlarını buna alet etmeye çalışması esefle karşılanmaktadır” denildi.

"MEY İÇKİ 2008'DE 825 MİLYON TL VERGİ ÖDEDİ"

Burgaz Rakı'nın, "Mey İçki’nin, Nisan ayı öncesine kadar asgari maktu vergi ödemek için fabrika çıkış fiyatlarını 3.9, 3.10, 3.11 TL olarak gösterdiğini, kendi dağıtım şirketine ürünlerini sattığı, bunları daha sonradan 19.92, 27 ve 32 TL'ye satarak ÖTV matrahını düşük göstererek örtülü kazanç elde ettiği iddiasını da cevaplandırdı. Ticari gizlilik kapsamına girdiği için fiyatları açıklayamayacağını belirten Mey İçki, “Maliyetler, fiyatlar, ürün satış şartları ticari gizlilik kapsamına giren konulardır. Bunları paylaşmamız mümkün değildir. Şikayete konu iddiaya gelince; Türk vergi mevzuatında transfer fiyatlaması ile ilgili düzenlemeler 2007 yılından itibaren OECD prensiplerine paralel hale getirilmiştir. Bu çerçevede Mey şirketleri arasındaki ticari ilişkinin kurallarını belirlemek üzere dünyanın önde gelen vergi danışmanlığı şirketlerine çalışmalar yaptırılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda OECD prensiplerine ve Türk vergi mevzuatına uyumlu, Mey şirketleri arasındaki ticari faaliyetlerin özelliklerini de dikkate alan yöntem uygulamaya konulmuştur. Mey İçki A.Ş., 2007 yılında toplam 905 milyon TL, 2008 yılında 825 milyon TL vergi ödenmiştir” dedi.

“FABRİKA SATIŞ FİYATLARINDA 1 KURUŞ FARK OLDUĞU DOĞRU DEĞİL”

Mey İçki, Burgaz Rakı’nın fabrika satış fiyatında ürünler arasında 1'er kuruşluk fark olmasına karşın, katma değer yaratacak herhangi bir değişiklik yapmadan zincir marketlere ve toptancılara en az 6.62 TL fark oluşturarak satması nedeniyle örtülü kazanç elde edildiği iddiasına ise şu yanıtı verdi:

“Fabrika satış fiyatlarındaki 1’er kuruşluk fark olduğu iddiası doğru değildir. Daha öncede belirtmiş olduğumuz gibi ticari gizlilik prensipleri doğrultusunda bazı bilgileri paylaşma imkanımız yoktur. Pazarlama fonksiyonunun önemine gelince; içinde bulunduğumuz sektörde ve benzer diğer hızlı tüketim ürünleri sektörlerinde pazarlama fonksiyonunun önemi çok büyüktür. Rakı ve diğer içkilerin üretimi kodeksler ve ilgili mevzuatlar çerçevesinde standart olarak tanımlanmıştır. Tüm üreticiler zaten bu tanımlara uymak zorundadırlar. Özelleştirme sonrası kurulan bir çok içki firması da kolaylıkla üretimlerini gerçekleştirmektedir. Dolayısı ile bu sektörde üretimden ziyade pazarlamanın işe yarattığı katma değer çok önemlidir. Marka geliştirmek, bilinirliği ve yaygınlığını sağlamak, bu konularda tüketici beklentilerini karşılamak, her noktadaki müşterilere ürünleri ulaştırabilmek, tahsilat riskini üstlenmek pazarlama ve satış fonksiyonunu çok önemli hale getirmektedir.”

“İDDİALARIN, TMSF’NİN BURGAZ RAKIYI SATIŞA ÇIKARDIĞI DÖNEME GELMESİNİ MANİDAR BULUYORUZ”

Burgaz Rakı’nın ÖTV matrahının düşük gösterilmesi yoluyla Mey İçki'nin elde ettiği kazancın, sadece 70 cl’lik Yeni Rakı’da 2008’de 62.7 milyon TL civarında olduğu, iddialarını ise şu şekilde cevaplandırdı:

Mey İçki, Burgaz Rakı temsilcilerinin kendi kendilerine hesapladıkları hiç bir dayanağı olmayan bir iddia olduğunu vurgulayarak, “tamamen karalamaya yönelik bir iftira olduğunu düşünüyoruz. Özellikle bu şikayetin TMSF’nin ödenmeyen borçlarına karşılık olarak Burgaz Rakı’yı satışa çıkardığı bir döneme denk gelmesini manidar buluyoruz” denildi. Burgaz Rakı’nın ihbar mektubu üzerine Maliye Bakanlığı’nın herhangi bir denetim başlatmadığını ifade etti.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı