Gündem Haberleri

  Mevzuata aykırı sokak ismi olmayacak

  Hürriyet Haber
  01.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mahalle ve sokaklara yabancı dil kurallarına göre oluşturulan sözcük ve ifadeler konulmayacak. Yabancı ülke mensuplarının isimlerinin verilmesinden önce de Dışişleri Bakanlığı’na danışılacak.

  İÇİŞLERİ Bakanlığı’nca çıkarılan, "Adres ve Numaraya İlişkin Yönetmelik" Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Binaların numaralandırılması, numaralandırılan binalara ait adreslerin Ulusal Adres Veri Tabanı’na işlenmesine ilişkin usul ve esasların belirlenmesi amacıyla çıkartılan yönetmelikte, mahalle ve sokaklar adlarının, "Anayasanın temel ilkelerine, yürürlükteki mevzuata, genel ahlaka aykırı, ayrımcılığa ve bölücülüğe yol açabilecek nitelikte tespit edilemeyeceği" vurgulandı.

  Yönetmelikte mahalle, sokak, cadde, bulvar, meydan ve benzeri yerlere yabancı dil kurallarına göre teşkil edilmiş kelime ve ifadeler ile çirkin, müstehcen ve gülünç adların da konulamayacağı kaydedildi. Yabancı ülke mensuplarının isimlerinin verilmesi ise Dışişleri Bakanlığı’ndan alınacak "olumlu" görüşe göre olabilecek.

  Belediye sınırları içindeki, bütün sokak ve meydan levhalarının malzeme, renk ve boyut bakımından, birörnek olarak hazırlanacağı belirtilen yönetmeliğe göre, sokak ve meydan levhaları genişliği 20 santimetreden az, uzunluğu 60 santimetreden fazla olmamak şartıyla, dikdörtgen şeklinde, dayanıklı malzemeden yapılacak. Sokak adı veya numarası veya meydan adı, koyu renk bir zemin üzerine beyaz renk ile yazılacak.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı