Çukurova Haberleri

ÇUKUROVA

  'Mevsimlik tarım işçisi' sergisi

  Hürriyet Haber
  16 Aralık 2014 - 16:04Son Güncelleme : 16 Aralık 2014 - 16:04

  TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şube Kurucu Başkanı Akın Özdemir anısına “Mevsimlik Tarım İşçileri” sergisi açıldı.

  Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şubesi’ndeki serginin açılışında konuşan Şube Başkanı Semih Karademir, mevsimlik tarım işçilerinin yüzde 80’inde sosyal güvenlik sorunu bulunduğunu, yüzde 60’a yakınının ise ulusal yoksulluk sınırının altında yaşadığına dikkat çekti. Karademir şöyle konuştu:
  “Mevsimlik tarım işçileri bulundukları yerlerden tarımsal üretim yapılan bölgelere tarımsal üretim yapmak amacıyla göç eden işçi gruplarından oluşur. Bunları kısaca topraksız köylüler de denilebilir.
  Dünyada 1,1 milyarlık tarım emekçileri içerisinde yaklaşık 450 milyon mevsimlik tarım işçisi vardır. Ülkemizde 26 milyonluk iş gücü istihdamının % 25lik kısmındaki 6,5 milyon tarım emekçileri içerisinde de yaklaşık 3 milyonluk mevsimlik tarım işçisi bulunmaktadır.


  “TOPRAKSIZ KÖYLÜLER”
  Mevsimlik tarım işçilerinin %80’inde sosyal güvenlik sorunu varken %60’a yakın bir kısmı ulusal yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Mevsimlik tarım işçilerinde anne ölüm riski 10 kat, bebek ölüm riski 5 kat daha fazladır. Kız çocuklarının okula gitme oranı düşük ve ergen yaştan önce anne olma sorunu vardır. Genel olarak yaşam, ulaşım, beslenme, eğitim ve barınma koşullarında oldukça ciddi sorunlar ile karşı karşıyadırlar.
  Bugün Akın Özdemir’in kır emekçileri felsefesine uygun olması ve bu sorunların kamuda tartışılmasına ortam sağlaması açısından bu etkinliğimizin yararlı olacağını düşünüyorum.”

  Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği (AFAD) Başkanı Sefa Aydoğan, Akın Özdemir’i saygı ile andığını belirterek, “Mevsimlik tarım işçilerinin yaşam koşullarını içeren bu çalışma aslında Türkiye genelinde yapılan bir çalışma. Biz AFAD olarak arkadaşımız İbrahim Yılmaz koordinatörlüğündeki bu çalışmamız 6 ay sürdü. Tarım işçilerinin yaşamlarını ve çalışma koşullarını yansıtmak kolay olmadı” dedi.

  36 yıl önce Adana’da katledilen Akın Özdemir’in eşi Mine Özdemir, tarım işçilerinin kendisinde “Topraksız köylülük, kır yoksullarını” anımsattığını ifade ederek, “Mevsimlik tarım işçileri Çukurova’da tarımın başlaması ile birlikte yaşama biçimi. Mevsimlik tarım işçiliğinin Ben’de çağrıştırdıkları yani topraksız köylülük, yani kır yoksulları… Bir zamanlar toprak reformu diye bir kavram vardı. Şimdi o kavramın yerine toprakların imara açılması o kavramın yerini almış durumda. Tarımda uygulanan politika ya da politikasızlık ile tarım olmayacağını düşüncesindeyim. Tüm bu bellek tazelememize yardımcı olan fotoğraf sanatçılarına teşekkür ediyorum. Akın’a O’nu çok özlediğimi söylemek istiyorum.” şeklinde konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı