Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Mevsimlik tahminleri inceleyin tatilde kavrulmayın, sele kapılmayın

Seçim nedeniyle henüz tatile çıkmamış olanlar veya tatilini kesenler bugünden itibaren seyahat planları yapıyor olmalı.

Seyahate çıkacak olanlar neye göre plan yaparsa yapsın mutlaka gidecek oldukları yerin hava durumunu da dikkate almalı. Hava sizi sobelemesin diye önümüzdeki üç ay için dünyanın "gayri resmi hava durumu"nu sunmak istiyorum.

Maalesef ülkemizde "tahmin" ve "hava tahmini" kavramları pek oturmuş değil. Birkaç haftalık ya da aylık tahmin bulmak zor. Bir meteoroloji profesörü olarak "havanın iyisi, kötüsü veya güzeli, çirkini olmaz" desem de önemli değil. Önemli olan güneşli havanın, ülkemiz medyası ve ahalisinin büyük bir kısmı tarafından "güzel hava" olarak adlandırılıyor olması. Ama son aylarda oluşan bu "güzel havalar" yüzünden Türkiye yeterince yağış alamıyor. Başta çiftçilerimiz olmak üzere kuraklıktan dolayı çok sıkıntılı günler yaşamaktayız, yaşamaya da devam edeceğiz.

HERKESİN HAVA BEKLENTİSİ FARKLI

Her zaman birisi için iyi olan hava, öteki için kötü olabiliyor. Bu nedenle, turizm sektöründe de herkesin havaların hep güneşli olmasını ve müşterilerin sadece plajda vakit geçirmesini istediğini filan sanmayın. Örneğin, bir gazino vb. şans oyunları işletmesi, bahisçileri deniz kıyısına çekmek için önce "güneşli hava" tahminlerini bekler, daha sonra da müşterilerinin salona girmesi için yağmur yağmasını ister. Otelcilik sektörü ise müşterileri tesislere çekmek ve memnun kalarak gelecek yıl tekrar gelmeleri için havaların hep güneşli geçmesini isterler. Düğün sahipleri, pop konseri ve spor müsabakası organizatörleri de yağışsız-sakin hava ümit ederler...

EYLÜLE KADAR SICAK GEÇECEK

Kısa adı IRI olan "İklim ve Toplum İçin Uluslararası Araştırma Enstitüsü"nün daha çok okyanusların yüzeyindeki su sıcaklıklarını kullanan birleşik atmosfer-okyanus modellerinin yaptığı tahminleri size aktaracağım. Önce hava sıcaklıklarına bakalım. Önümüzdeki eylül ayının sonuna kadarki günlerin yaklaşık yarısında, İngiltere, İrlanda, Danimarka’nın tümü; İtalya’nın Colobria, Cantanzaro ile birlikte Sicilya Adası’nın doğu kısmı, Yunanistan, Bulgaristan’ın güneyi; Türkiye’de Marmara, Ege, İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde geçmesi bekleniyor. İrlanda ya da İskoçya’ya seyahat etmeyi planlayanlar için iyi haber. Ancak İtalya ve Yunanistan’a gitmeyi düşünenlerin işi zor. Yine IRI’a göre Rodos, Girit, Güney Kıbrıs, Libya, Mısır, Karayip Adaları ve Hawaii’de aralıklarla ekstrem (yani çok yüksek) hava sıcaklıklarının görülme olasılığı var.

AŞIRI YAĞIŞLARA DİKKAT

Yağışlar bakımından Kuzey Yarımküre’de zaten çok kurak bir döneme girdik. Bu nedenle eylül ayına kadar Türkiye’nin Akdeniz kıyıları da dáhil olmak üzere güneyde tropiklere kadar olan bölgenin genelinde yağışların 3 kilogramın altında kalacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte, İspanya’nın İlles Bolears, Valencia, Murcia ile birlikte Cezayir’in ve Tunus’un kuzeye bakan Akdeniz kıyıları; Türkiye’nin Tuz Gölü’nün batısında kalan Konya, Isparta, Afyon ve Eskişehir ile birlikte Ankara’nın güneyinde kalan kısımlarda yağışların mevsim normallerinin üzerinde olma ihtimali var. IRI’ya göre önümüzdeki 3 ay içinde dünya genelinde aşırı miktarda yağış beklenmiyor. Burada IRI’nın tahminlerinin genel olduğunu, küçük yerel özellikleri ve şartları dikkate almadığını hatırlamak isterim. Yani dere yatağına filan gidip kamp kurmayın ve öyle yerlerdeki otellere yerleşmeyin...

Özetle, "Planlamış olduğunuz tatil iklime bağlıdır, ama tatil yerine vardığınızda sadece hava vardır." Yani, havanın her zaman siz turistlere "bir sürpriz yapma hakkını" saklı tuttuğunu unutmayın. Ayrıca bu mevsimde nereye giderseniz gidin, "güneşte yanmadan, yavaş, hafif, sulu ve gölgede bir yaşam" sürdürmeye dikkat edin.
X