Ege Haberleri

EGE

  Mevsim kayınca gübre ihracata

  Burcu TANER, (DHA)
  05.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 04.05.2011 - 22:34

  Mayıs ayına girmemize rağmen hava koşulları yüzünden çiftçinin hala tarlaya girememesi gübre üreticilerini sıkıntıya soktu. Büyük şirketler yurtdışına yöneldi.

  BU yıl yaz gelmek bilmeyince bitkiler için gübre üreten şirketler satış yapamadı, umudunu gelecek aylara bağladı. 6 bin ortaklı kompozit gübre üreticisi Ege Gübre A.Ş ise  mevsimsel değişimlerle ilgili ilginç tespitte bulundu. Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na yılın ilk çeyreğini değerlendiren şirket yetkilileri, dünyada ve Türkiye’de gübre fiyatlarının arttığı, bunun sonucu yurtiçi tüketimde yüzde 15 gerileme olduğunu belirterek, “Ürettiğimiz kompoze gübrelerde de fiyat artışlarına ters orantılı olarak tüketim daralma ve fiyatların düşeceği beklentisi hasıl oldu. Bu yıl mevsim kayması nedeniyle mart ayında olması gereken kompoze gübre tüketimi gerçekleşmedi. Şirketimiz bu olumsuzluklardan etkilenmemek için ihracat fırsatlarını değerlendirmeye çalışmaktadır” denildi.

  Yağışlar etkiledi

  İzmir Ziraat Odası Başkanı Sedat Köse, yıl içindeki yağışların normalin üstünde seyretmesi sonucu üreticinin tarlaya giremediğini dile getirdi. Dolayısıyla ekim ve dikim işlerinde gecikmeler olduğunu kaydeden Köse, “Aynı şekilde meyve ağaçlarında da yağışlar nedeniyle gübre kullanımı geç kaldı, tüketim önümüzdeki aylara sarktı” diye konuştu.

  GEREKSİZ TÜKETME

  Gübre fiyatlarının dövize endeksli olması yüzünden arttığını kaydeden Oda Başkanı Köse, “Daha uzun vadede ise talebin düşmesinde fiyatların yükselmesi etken. Diğer yandan biz de çiftçinin bilinçli gübre tüketimi için toprak tahlili yaptırmasını ve fuzuli gübre kullanımından kaçınmalarını öneriyoruz. Ancak bu durum talebi azaltacak kadar etkili olmamıştır” diye konuştu.

  KARLI KAPATTI

  Ege Gübre yılın ilk çeyreğinde 30 bin 826 tonluk gübre üretimi, 57 bin 935 tonluk gübre satışı yaptı. Çeşitli kimyasalların depolandığı, 23 tanktan oluşan, 19 bin metreküp hacimli Tank Çiftliği’ndeki faaliyetleriyle birlikte 2011’in ilk çeyreğinde toplam 43 milyon 651 bin TL ciro elde eden şirket, bilançosunu da 1 milyon 146 bin TL karla kapattı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı