Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mevlana sevgi ve hoşgörü treni

  Hürriyet Haber
  19.08.2006 - 13:54 | Son Güncelleme:

  Konya Gösteri Sanatları Merkezi Kurucusu Ahmet Gürol Şaban, “2007 yılı Mevlana hoşgörüsünün dünyaya yayıldığı bir yıl olacak” dedi.

  Konya Gösteri Sanatları Merkezi Kurucusu Ahmet Gürol Şaban düzenlediği basın toplantısında, BM Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) tarafından ”Mevlana Yılı” ilan edilen 2007 yılı etkinlikleri kapsamında 17 Aralıkta Konya'dan yola çıkacak “Mevlana Sevgi ve Hoşgörü Treni”nin, 3 ay boyunca Avrupa'yı dolaşacağını söyledi.
  UNESCO tarafından tüm dünyada “Mevlana Yılı” olarak kutlanacak 2007 yılı için hazırlıkların tamamlandığını belirten Şaban, etkinliklerin Antalya Aspendos Tiyatrosu'nda 27-28 Ağustos 2006 tarihlerinde düzenlenecek sema gösterisi ve tasavvuf konseriyle başlayacağını söyledi.

  Savaşların ve gözyaşlarının hakim olduğu bir dönemde Mevlana'nın eşsiz hoşgörüsünü tüm dünyaya duyurmak için “Mevlana Yılı”nın büyük bir fırsat olacağına dikkati çeken Şaban, şunları söyledi:“Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü işbirliğinde hazırlanan ve 17 Aralıkta Konya'dan hareket edecek 'Mevlana Sevgi ve Hoşgörü Treni', Ankara, Eskişehir, Afyon, Bilecik, Adapazarı, İstanbul ve Edirne'yi ziyaret ettikten sonra 5 Ocakta Türkiye'den ayrılacak. Tren bu tarihten itibaren Avrupa'da 16 ülkeyi, 11 Avrupa başkentini ve 9 metropolü dolaşacak. Burada sema gösterileri ve tasavvuf musikisi konserleri verilecek. Bu gösteriler sırasında insanlara Mevlana hoşgörüsü ve felsefesi de anlatılacak. Tüm dünya insanlarının 'Mevlana hoşgörüsü' çerçevesinde barış ve huzura katkı sağlamaları amaçlanacak.”

  “Mevlana Sevgi ve Hoşgörü Treni”nin 18 vagondan oluştuğunu da dile getiren Şaban, 4 vagonda semazen ve tasavvuf musikisi ekibi, 3 vagonda Mevlana'yı tanıtan eserler ve birer tanesinin de Antalya, Konya, Ankara ve İstanbul'u tanıtan belge ve dokümanların bulunacağını kaydetti.
  Trende Mevlana figürlü ipek bir halı dokunacağını da söyleyen Şaban, ilk ilmeği 17 Aralıkta Konya'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılacak halının dolaşılan her il ve ülkedeki insanlar tarafından ilmek atılmak suretiyle dokunacağını kaydetti. Bu sayede halıyı bir milyonun üzerinde kişinin dokumuş olmasının planladığına dikkati çeken Şaban, BM'nin desteğiyle İspanya ve Türkiye'nin önderliğinde yürütülen Medeniyetler İttifakı Projesi?ne bu çalışmanın büyük bir katkı sağlayacağını vurguladı.


  Şaban, Trenin son olarak İspanya'ya uğrayarak trende dokunan ve üzerinde Mevlana figürü yer alan halının İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero'ya hediye edileceğini sözlerine ekledi.

  TRENİN MALİYETİ 3 MİLYON 990 BİN AVRO

  “Mevlana Sevgi ve Hoşgörü Treni” projesinin 3 milyon 990 bin avroya mal olacağını belirten Şaban, büyük bir bölümü Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı tarafından karşılanacak proje masraflarının bir miktarının da diğer sponsor kuruluşlar tarafından üstlenildiğini ifade etti.

  Şaban, Mevlana Yılı'nın Türkiye açısından iyi bir tanıtım fırsatı olacağına dikkati çekerek, “2007 yılı Mevlana hoşgörüsünün dünyaya yayıldığı bir yıl olacak. Bu nedenle bu projemiz, turizmcimizden iş adamlarımıza kadar her kesim tarafından sahiplenilmeli ve desteklenilmeli” diye konuştu.

  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı