KONYA HABERLERİ

Mevlana Müzesi bahçesinde çıkan mezarlar, Selçuklu dönemi mimarisiyle korunacak(2)

DHA
05 Mayıs 2017 - 17:20Son Güncelleme : 05 Mayıs 2017 - 17:21

Mevlana Müzesi bahçesinde çıkan mezarlar, Selçuklu dönemi mimarisiyle korunacak(2)

DHA

MEVLANA'YI ANMA TÖRENLERİNDE KONSER VE SEMA AYİNİ AYRI YAPILMALI
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve 2 gün sürecek olan Mevlana’yı Anma Törenleri İstişare toplantısına katılan İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamentolar Birliği (İSİPAB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç​, Mevlana'yı anma törenlerinde gerçekleştirilen Türk Tasavvuf Musikisi konserlerinin, sema ayininden ayrılması gerektiğini ve sema ayininin saf haliyle yapılması gerektiğini belirtti. Prof.Dr. Kılıç, şunları söyledi:
‘’Merkezinde kutsal bir figürün olduğu kutsal bir faaliyet ve bu kutsallığın yanındaki yan çalışmalar. Merkezinde Hazreti Mevlana’nın olduğu bir ihtifal, çalışma ve pratik. Bu pratikte her şeyden önce muhafaza edilmesi gereken şey gelenekte olduğu gibi kutsallığın merkezde olması. Kutsaldan sonra diğerlerinin ona eklenmesi. Merkezde ayini şerif, makabele-i şerif ve sema asli merkezi rolünün hiçbir şekilde değişmemesi. Sema pratiğinin önünde veya sonrasında herhangi bir musiki konseri olmadan saf, hatta gelenekte olduğu gibi güzel bir yarım saat veya 40 dakikalık hak sohbetinin akabinde sema. Bunun muhafaza edilmesi süreyi daha kısaltır. Bundan dolaylı yerli ve yabancı izleyiciler çok sıkılmadan sadece bu ayini şerifi izlerler. Denilebilir ki bu durumdan dolayı cazibesini yitirebilir ve insanlar Sema’ya gelmeyebilir. Sema’nın haricinde gün içinde veya başka günlerde tasavvuf  musikisi konserleri muhakkak olmalı ve bunlara insanlar gitmeli. Ama sema, sema olarak kalmalı.’’  
Törelerde yapılan konuşmalarında aşırı olmaması gerektiğine dikkat çeken Kılıç, ‘’Merkezde ibadet, ritüel ve manevi esası bulunmalı. Etrafı çok fazla şişirilmeli. Aşırı konuşmalarla veya musiki faslıyla çok ertelenmeden doğrudan semaya girilmeli. İnsanlar edebi ve huşusuyla izleyip ayrılmalı. Diğer etkinlikler bunun haricinde yapılmalı’’ dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Mevlana Müzesi bahçesinde çıkan mezarlar, Selçuklu dönemi mimarisiyle korunacak(2) hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Mayıs 2017 tarihinde saat 17 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mevlana Müzesi bahçesinde çıkan mezarlar, Selçuklu dönemi mimarisiyle korunacak(2) haberi güncellenecektir.

  KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:12
  • Guneş
   05:59
  • Öğle
   13:05
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:51
  • Yatsı
   21:23
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı