ESKİŞEHİR HABERLERİ

Mevlana Haftası

AA / Mürsel Çetin
02.12.2014 - 20:17Son Güncelleme :

- ESOGÜ Rektörü Gönen: "Hz Mevlana'nın, günümüzde halen değerinden hiçbir şey kaybetmemiş bu evrensel öğretileri, kuşaktan kuşağa aktarılmaya dünyamızı ışığıyla aydınlatmaya devam etmektedir"

Yerel Haberler
AA / Mürsel Çetin

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektörü Hasan Gönen, Hz Mevlana'nın evrensel öğretilerinin, günümüzde halen değerinden hiçbir şey kaybetmediğini, bu evrensel öğretilerinin, kuşaktan kuşağa aktarılmaya dünyayı ışığıyla aydınlatmaya devam ettiğini bildirdi.

Gönen, "Mevlana Haftası" dolayısıyla yayımladığı mesajında, şunları kaydetti:

"Mevlana Celaleddin Rumi, ilmi, ahlakı, davranışları ve hümanist kişiliğiyle her dilden, her renkten ve her dinden insanları kucaklayan çağının en büyük filozoflarından biridir. 'Seviyoruz, yaşamımızın iyiliği bu yüzden. İnanıyoruz, yaşamımızın güzelliği bu yüzden. Biz birleştirmek için geldik, ayırmak için değil' sözleri sevginin, inancın ve birliğin, sözlerle en güzel ifadesi olmuştur."

Büyük mutasavvıf Mevlana'nın, 13. yüzyılda tüm insanlığa yaptığı evrensel mesajlarıyla, ilahi aşk, sevgi, hoşgörü ve bir olmaya dayanan bir hayat felsefesinin yerleştirilmesinde önemli rol oynadığına dikkati çeken Gönen, şöyle devam etti:

"İnsan yaratılmışların en şereflisidir' sözüyle her dilden, her dinden, her renkten insanı kucaklayan Hz. Mevlana, sevginin, barışın, kardeşliğin, hoşgörünün sembolü olmuştur. Hz Mevlana'nın, günümüzde halen değerinden hiçbir şey kaybetmemiş bu evrensel öğretileri, kuşaktan kuşağa aktarılmaya dünyamızı ışığıyla aydınlatmaya devam etmektedir. Mevlana'nın yoluna gönül koyan herkes kemale, sevgiye, insanlığa, bilgeliğe, hoşgörü ve yüksek ahlaka ulaşmaktadır

Onun sevgi ve hoşgörüye dayalı felsefesini ve öğretisini herkesin örnek alması umuduyla, insanlığa ahlak, din, ilim ve akıl yolunda heyecan katarak yeni ufuklar açan Mevlana Celaleddin-i Rumi'yi sevgi ve rahmetle anıyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Eskişehir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Eskişehir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mevlana Haftası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

22 Nisan 2018, Pazar
 • İmsak
  04:32
 • Guneş
  06:04
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  16:47
 • Akşam
  19:49
 • Yatsı
  21:15
Sayfa Başı