Gündem Haberleri

  Mevlana dünyayı buluşturacak

  Hürriyet Haber
  13.12.2009 - 16:03 | Son Güncelleme:

  Mevlana'nın 736. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri'nin son haftasında Konya, Şebiarus için kente gelecek çok önemli misafirleri ağırlayacak.

  İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, törenlerin 7 Aralıkta hafta başladığını hatırlattı. Mustafa Çıpan, etkinlikler boyunca her gün Kültür ve Turizm Bakanlığına  bağlı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu'nun yaptığı sema ayinlerine sanatçı Ahmet Özhan'ın Türk tasavvuf müziği konseriyle eşlik ettiğini kaydetti.

  Etkinliklerin final olarak nitelendirilebilecek gününün 17 Aralıktaki  Şebiarus gecesi olduğunu belirten Çıpan, şöyle konuştu: “Mevlana törenlerine bu yıl ilk günden beri yoğun ilgi var. Özellikle  bugünden 17 Aralıka kadar olan sürede oteller yüzde 100'e yakın doluluğa ulaştı.  16 ve 17 Aralıkta şu an rezervasyon yaptırabilmek mümkün değil çünkü haftalar  öncesinden tümüyle doldu. Şebiarus gecesine Sayın Başbakanımız Recep Tayyip  Erdoğan'ın geleceği kesinleşti. Sayın Cumhurbaşkanımız ve CHP Genel Başkanı Deniz  Baykal'ın programları netlik kazanmadı. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile  AB'nin üst düzey yetkililerine de davetiyeler ulaştı. Zaten cumhurbaşkanlığı  düzeyindeki devlet adamlarının bu tür programlara katılıp katılmayacağı güvenlik  nedeniyle son güne kadar belli olmuyor. Bunun yanı sıra Kültür ve Turizm  Bakanlığımızın girişimiyle 12 ülkenin kültür bakanı 17 Aralıkta Konya'ya davet  edildi. Bu bakanların çoğu etkinliklere katılacak.”
           
  Sema      

  Törenlerde en çok ilgiyi, izleyenleri adeta manevi yolculuğa çıkaran  semazenler görüyor. Semazenler, sema ayininden yaklaşık 1 saat önce giyiniyor. En  altta vücudun açılan etekten görünmemesi için yün altlık, ardından da kıyafetinin  altına kefeni sembolize eden tennure (tek parça uzun elbise) giyiliyor. Tennure,  bele düzgünce yapışması için tığbent denilen iple bağlanıyor, üzerine güldeste  olarak adlandırılan yeleğin giyilmesi, eliflamed denilen siyah kuşağın bağlanması  ve mezar taşı anlamına gelen sikkenin başa takılmasıyla giyinme işlemi sona  eriyor.

  Semazenin bu kıyafetlerinin ardından üzerine siyah hırka giymesi, kefeni  giyen ve mezar taşını sembolize eden sikkeyi başına takan semazenin üzerine siyah  toprak örtülmesi anlamına geliyor. Sema yapılmadan hemen önce bu siyah hırka  çıkarılıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı