Mevduat garantisine gerek yok

İrem KÖKER / Hurriyet.com.tr
31.10.2008 - 12:32 | Son Güncelleme: 31.10.2008 - 15:18

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen mevduata garanti getirilmesi kararının gerekli görülmesi durumunda alınması gerektiğini ve şu aşamada buna gerek olmadığını ama alınırsa da karşı çıkmayacaklarını söyledi.

İstanbul'da düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu toplantıları sırasında hurriyet.com.tr'nin sorularını yanıtlayan Özen, "Hakikaten (mevduata garanti konusu) önemli bir tartışma gerekli mi gereksiz mi. Onun için sanırım bir köşeye koydular şimdi, hazırlık yapıldı. Gerektiği zaman çıkar ortaya ama ben gerekli olacağını sanmıyorum" dedi.

Dünyadaki finansal krize Türkiye'nin iyi bir şekilde girdiğini belirten Özen, bundan sonra krizin iyi yönetilmesi gerektiğini vurguladı.

Özen ayrıca Garanti Bankası'nın bu yıl içinde yenilemesi gereken sendikasyon kredisini yenilemek üzere görüşmelerin yapıldığını belirterek, "Maliyet artışı var. Zaten bu ortamda bunu çok doğal karşılamak lazım. (Tamamını yenilemeye) Uğraşıyoruz" diye konuştu.

Garanti Bankası'nın Kasım ayı içerisindeki 700 milyon dolarlık geri ödemesi öncesinde sendikasyon kredisini yenilemeyi amaçlıyor.

Tüm dünyada likidite krizinin büyüme ve enflasyon rakamlarıyla kabusa dönüştüğü 2008'de yurtdışından 5 milyar 784 milyon dolarlık sendikasyon kredisi sağlayan Türk bankalarının, yılsonuna kadar 4 milyar doları aşkın bir sendikasyonu da yenilemeleri gerekiyor.

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı