MERSİN HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

MEÜ'de Türkçe'de kullanım sorunları' konuşuldu

DHA
01.12.2017 - 11:20Son Güncelleme :
DHA

MERSİN, (DHA) - MERSİN Üniversitesi (MEÜ), ilan edilen 'Türk Dili Yılı' etkinlikleri kapsamında 'Dilimiz Kimliğimizdir' konulu bir konferans düzenledi. Prof. Dr. Zafer Önler'in konuşmacı olduğu konferans, Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.
Türk Dili Yılı etkinliklerinin tanıtım filminin izlenmesiyle başlayan konferansta konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, dilin yanlış kullanımına ilişkin günlük hayatta karşılaşılan örnekler verdi. 
Dilde arınma, düzelme ve iyileştirme gerektiğini ifade eden Yağcı "Günlük hayatımızda gittiğimiz mekanlarda, gördüğümüz tabelalarda hatta oturduğumuz apartman isimlerinde bile Türkçe kelimeler kullanılmadığı bunun yanı sıra kullanılan dilin de yerinde ve kullanılmak istenen anlamda kullanılmadığı görülmektedir. İş yaşamında plaza dili olarak ifade edilen bir dil hakimiyetinin etkisiyle forward ediyorum, toplantı set ediyorum gibi ifadeler duyuyoruz" dedi.
Dilin zenginliğinin toplumun gelişmişliğine olan etkisine vurgu yapan Prof. Dr. Önler, "Bir toplumun dili, o toplumun aynasıdır. Her şey kendini dilde gösterir. Bir toplumun hangi alanlarda daha gelişmiş olduğu, o toplumun diline yansır. Örneğin bilim, sanayi, teknoloji üreten toplumlar, kullandıkları kavramları diğer toplumlara aktarır. Bu bize dilin kültürle olan ilişkisini açıklar. Toplumlar arası kültür alışverişi kendisini dilde de gösterir. Teknoloji, iletişim, bilim gibi alanlarda dilimizdeki yabancı sözcüklerin yer edinmesinin sebebi de budur" diye konuştu.
Siyasal erklerin her dönemde dil ve kültüre olan etkisine değinen Önler, günümüzde başka kültürlere duyulan özentinin etkisiyle Türkçe karşılığı olduğu halde yabancı kavramların tercih edildiğini sözlerine ekledi. Konferans soru cevaplarla sona erdi. 


FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde MEÜ'de Türkçe'de kullanım sorunları' konuşuldu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

MERSİN(İÇEL) NAMAZ VAKİTLERİ

22 Ekim 2018, Pazartesi
 • İmsak
  05:29
 • Guneş
  06:48
 • Öğle
  12:32
 • İkindi
  15:35
 • Akşam
  18:04
 • Yatsı
  19:19
Sayfa Başı