MERSİN HABERLERİ

MEÜ Yönetimi, Hayvan Barınağının Tasfiyesini İstedi

IHA
18.09.2015 - 17:10Son Güncelleme :

YEREL HABERLER MERSİN

IHA

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Rektörlüğü, üniversitenin Çiftlikköy Kampüsü içinde yer alan Geçici Hayvan Barınağı ile ilgili çok sayıda şikayet gelmesi ve çeşitli haberlerde üniversitenin suçlanarak hedef gösterilmesi üzerine, barınağın tasfiye edilmesini istedi.
MEÜ Rektörlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, Mersin Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Barınağı’nın, 2013 yılında MEÜ Çiftlikköy Yerleşkesi içerisinde kurulduğu ve Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Hayvan Dostları Derneği’nin idaresinde olduğu belirtildi. Üniversitenin barınak için sadece yer tahsisinde bulunduğu ifade edilen açıklamada, “Ancak bu süreç içerisinde yaşanan olumsuzluklar bazı basın yayın organlarınca haber yapıldığında, ‘Mersin Üniversitesi Geçici Hayvan Bakımevi’ olarak anılmış olup, bu türden haberlerde Mersin Üniversitesi ve Mersin Üniversitesi yönetimi suçlanarak hedef gösterilmiş ve gösterilmektedir. Gerçekleri yansıtmayan, Mersin Üniversitesi ve yönetimini, Mersin Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Barınağı’nın sahibi, işleticisi gibi göstererek kamuoyunu yanıltmak üzere gerek yazılı basın gerekse internet ortamında yayın yapan tüm kişi ve kurumlardan gelen bu türden haberlerin dikkate alınmamasını rica ederiz” denildi.
MEÜ’nün yaklaşık 40 bin öğrenci ve 3 bin akademik ve idari personele sahip olduğu, ayrıca aynı kampüs içerisinde bulunan Tıp Fakültesi Hastanesi hastaları için de bu barınağın risk oluşturduğu kaydedilen açıklamada, çeşitli resmi kurumlar tarafından yapılan denetimlerde hayvan barınağının gerekli kriterlere uymadığı ve bulaşıcı bazı hastalıklar tespit edildiği aktarıldı. MEÜ yönetiminin, hayvanların korunması gerektiği anlayışında olduğu vurgulanan açıklamada, “Ancak öğrencilerimiz ve çalışanlarımızın sağlığını da korumak ve kollamak ve önde tutmak üzere gereken çalışmaları yapmak gerektiği bilincindeyiz. Mersin Üniversitesi, barınak ile ilgili olarak Kasım 2015 tarihinden bu yana ilgili kurumları tekrar tekrar bilgilendirmiş ve gerekli düzenlemelerin ivedilikle yapılmasını talep etmiştir. Yaşanan süreç sonucunda Mersin Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Barınağının üniversitemiz sınırları içinde bulunduğu mekandan tasfiyesi yönünde bir tavsiye kararı alınması zorunluluğu doğmuştur” ifadeleri kullanıldı.
Yaşanan olumsuzluklar üzerine Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Hayvan Dostları Derneği’nin de içinde bulunduğu ilgili kurumlarla 26 Ağustos 2015 tarihinde toplantı yapıldığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Toplantı sonucu kampüs içerisindeki geçici hayvan barınağından sağlam hayvanların en kısa sürede tasfiyesi, hasta ve bakıma muhtaç hayvanların da tasfiye süreci için 15 gün içinde bir takvim belirlenmesi kararı alınmıştır. Alınan karar İl Hayvanları Koruma Kurulu’nun 8 Eylül 2015 tarihli toplantısında görüşülmüş, üniversitemiz Çiftlikköy Kampüsü’nde bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi Geçici Hayvan Barınağının tasfiyesiyle ilgili tavsiye kararı alınmıştır. Yer tahsisi dışında resmi ve yasal bir sorumluluğumuzun bulunmadığı Geçici Hayvan Barınağında yaşanan olumsuzluklar ile Mersin Üniversitesi ve üniversitemiz yönetiminin herhangi bir ilgisi, ihmali veya eyleminin bulunmadığını bir kez daha söylemek ve tüm hayvanseverler ve değerli Mersin kamuoyu ile bu konuda yapılan yanlış bilgilenmelerden duyduğumuz üzüntüyü paylaşmak isteriz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden MEÜ Yönetimi, Hayvan Barınağının Tasfiyesini İstedi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Eylül 2015 tarihinde saat 17 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça MEÜ Yönetimi, Hayvan Barınağının Tasfiyesini İstedi haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:23
 • Guneş
  08:12
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:29
 • Akşam
  17:44
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı