MERSİN HABERLERİ

MEÜ’de ‘Cumhuriyetin Kadınları Sergisi’

IHA
28.10.2015 - 10:23Son Güncelleme :

MERSİN ÜNİVERSİTESİ KADIN SORUNLARINI ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ, KURTULUŞ SAVASI’NDA CEPHEDE SAVAŞAN KADINLAR İLE İLK KADIN MİLLETVEKİLLERİNİ, ‘CUMHURİYETİN KADINLARI SERGİSİ’NDE MERSİNLİLERLE BULUŞTURDU.

IHA

Mersin Üniversitesi Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (MERKAM), Kurtuluş Savası’nda cephede savaşan kadınlar ile ilk kadın milletvekillerini, ‘Cumhuriyetin kadınları Sergisi’nde Mersinlilerle buluşturdu.
MERKAM tarafından Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla ’Cumhuriyetin Kadınları Sergisi’ düzenlendi. Kurtuluş Savaşı’nda cephede savaşan kadınları, ilk kadın milletvekillerini ve mesleklerinde ilk olan kadınları anlatan sergide, kadınların fotoğrafları ve kısa yaşam öyküleri yer aldı. MEÜ Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi Sergi Salonu’nda açılan sergiyle ilgili bilgi veren MERKAM Müdürü Prof. Dr. Bahar Taner, Cumhuriyetin Kadınları sergisini 2010 yılında hazırladıklarını belirterek, "Yıl 2015 ama kadının statüsünde çok büyük değişimler yok. Cumhuriyet tarihimize baktığımız zaman kadın adına yapılmış çok büyük atılımlar var. Ancak yıllar içinde ne kazandık, sorgulamaya değer" dedi.
Sergi kapsamında, Cumhuriyet kadınlarını üç ayrı bölümde ele aldıklarını kaydeden Prof. Dr. Taner, Kurtuluş Savaşı’nda cephede savaşan kadınları, o günlerde erkek mesleği olarak kabul edilen meslekleri ilk icra eden kadınları ve ilk defa meclise giren kadınları sergiye dahil ettiklerini dile getirdi.
Sergide, 1935’teki milletvekili seçimlerinde meclise giren 18 kadın milletvekili, Cumhuriyetin ilk kadın büyükelçisi, ilk kadın başbakanı, Danıştay başkanı, vali, belediye başkanı, emniyet müdürü, savaş pilotu, hakim, avukat, doktor, hemşire, kimyacı, tiyatro ve sinema sanatçısı, şair, gazeteci, futbolcu gibi mesleğinde ilk olan 23 kadın ile Kurtuluş Savaşı’nın kadın kahramanları fotoğraflar, yaşam hikayeleri ve haklarında yazılan yazılarla birlikte sergiye konu edildi. Sergi, 12 Kasım Perşembe gününe kadar açık kalacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden MEÜ’de ‘Cumhuriyetin Kadınları Sergisi’ hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ekim 2015 tarihinde saat 10 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça MEÜ’de ‘Cumhuriyetin Kadınları Sergisi’ haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı